Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
http://centermedi.pl/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Badanie mieSograficzne w stenozach

Wypełnienie worka oponowego wodnym środkiem cieniującym umożliwia określenie wymiarów worka oraz rozległości stenozy, zarówno pochodzenia kostnego, jak i włóknistego.

Chociaż do chwili obecnej mielografia stanowi najlepszą diagnostycznie pomoc, gdyż skutecznie wykrywa wszelkie przewężenia kanału kręgowego, to jednak badanie to może zawieść, jeśli przewężenia umiejscowione są bardziej bocznie.

Główną zmianą w stenozach wrodzonych i rozwojowych jest jednolite przewężenie kanału kręgowego na całej jego długości. Przewężenie to jest zwykle bardziej zaznaczone w wymiarze przednio-tylnym niż w wymiarze poprzecznym. Do chwili obecnej nie wiadomo, czy stenozy wrodzone i rozwojowe istnieją już w momencie urodzenia, czy też wykształcają się w okresie niemowlęcym lub dzieciństwa.

Stenozy wrodzone same w sobie rzadko wywołują objawy chorobowe. Przyczyniają się one do bólów krzyża pośrednio – kiedy dojdzie do nawet niewielkiego stopnia przepukliny krążka międzykręgowego czy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Mielografia wykazuje w tych przypadkach jednolicie zwężony worek oponowy (którego dolna granica w wymiarze przednio-tylnym wynosi ok. 14 mm).

Obecnie uważa się, że znaczny przerost lub powiększenie wyrostków stawowych z jednoczesnym zmniejszeniem bocznych zachyłków stanowi zmianę rozwojową

– część procesu zwyrodnieniowego (McIvor i wsp.). Najczęściej mamy do czynienia z przewężeniami nabytymi w przebiegu procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa. Stopień stenozy zależy od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Przewężenie jest największe w okolicy stawów międzywyrost- kowych i krążka między kręgowego. Ponieważ krążki międzykręgowe i tylne wyrostki stawowe znajdują się w tej samej poprzecznej płaszczyźnie oraz kanał kręgowy na poziomie nasad łuków może mieć kształt prawidłowy, dochodzi do powstania stenozy typu „szkiełka od zegarka”. Zmiany tego typu są jedno- lub wielopoziomowe, samo zaś przewężenie kanału kręgowego może być centralne, obwodowe lub mieszane.

Leave a Reply