Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
http://www.zdrowieinatura.pl/zdrowie-z-ogrodu/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Badanie przez odbytnicę

Badanie przez odbytnicę, obecnie szeroko stosowane, w znacznie mniejszym stopniu zagraża wprowadzeniem wnętrza macicy, a tymsamym następowemu przez pochwę. Palcem wprowadzonym do oc zetknięcie się tylnej ściany pochwy, prawie drobnoustrojów z ujściem zewnętrznym, gdy przez pochwę wprowadzamy liczne drobnoustroje z przedsionka i dolnej części pochwy ku górze. Należy zaznaczyć, że badanie przez od- bytnicę jest mniej dokładne, gdyż gruba warstwa tkanek utworzonych przez ścianę odbytnicy przegrodę łączno-tkankową pochwowo-odbyt- niczą i tylną ścianę pochwy przeszkadza w wymacaniu silnie roz- pulchnionych brzegów ujścia, pęcherza płodowego, względnie szwów czaszkowych, czy drobnych części płodu. W przypadkach, gdy badanie przez odbytnicę nie daje dostatecznie jasnego obrazu, uciekamy się do badania przez pochwę.

Badanie wewnętrzne przez pochwę przeprowadzamy w celu sprawdzenia rozwarcia ujścia, określenia kształtu miednicy i wykonania jej pomiarów wewnętrznych, jak również do stwierdzenia co jest częścią przodującą. Poza tym badaniem wewnętrznym musimy umieć określić zwroty części przodującej, oraz jej stosunek do poszczególnych odcinków miednicy. Określamy to w następujący sposób:

– 1. Główka nieustalona. Palcami badającymi z łatwością dosięgamy wzgórka kości krzyżowej i Unii bezimiennej.

– 2. Główka ustalona. W czasie badania bez trudności przekraczamy linię międzykolcową, nie możemy już jednak wymacać wzgórka kości krzyżowej, ani linii bezimiennej.

– 3. Główka w próżni. Palcami wymacujemy guzy kulszowe, a kolce kulszowe są już niemacalne.

– 4. Główka na wychodzie. Badaniem możemy już tylko wymacać koniec kości ogonowej.

Leave a Reply