Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Program do gabinetu stomatologicznego Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Gorzów Wielkopolski
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe pochodzenia mięśniowego opisał Charcot przed ponad 100 laty. W ostatnich czasach opisano nową postać okresowego utykania pochodzenia neurogennego – radikulopatię spowodowaną spondylozą i następczą stenozą.

Objawy. Na czoło objawów wybijają się zaburzenia czucia, chorzy skarżą się na uczucie drętwienia, zimna, a niekiedy też pieczenia. Rzadko chory skarży się na ból i podaje skurcze mięśni łydek – bardzo ważny objaw różnicujący z chromaniem prawdziwym pochodzenia naczyniowego.

Dolegliwości wywołuje zazwyczaj spacer oraz długotrwałe stanie, w którym dochodzi do pogłębiania lordozy lędźwiowej, bóle przechodzą po położeniu się czy też przy zmianie postawy ciała, np. oparciu jednej nogi na niskim stołku, stopniu itp.

Skargi na osłabienie nóg

Chociaż skargi na osłabienie nóg są rzadkie, to jednak przy dokładniejszym wypytywaniu okazuje się, że cierpi na nie większa liczba pacjentów. Chory ma typową postawę ciała w pochyleniu tułowia ku przodowi i niechętnie ją zmienia, zarówno przy staniu, jak i przy siedzeniu, oraz wystrzega się leżenia na brzuchu. Każdy chory jest w stanie wymienić czynności nasilające dolegliwości, oczywiście zawsze wymienia stanie i chodzenie. Należy podkreślić, że z powodu wieku większość chorych wykazuje zaburzenia odruchu ze ścięgna Achillesa, objawy Laseque’a są zaś ujemne, natomiast pacjent broni się przed przeprostem kręgosłupa.

Naturalnie biorąc pod uwagę to, co już powiedziano, badanie czynnościowe chorego (dynamiczne) dostarcza znacznie więcej danych niż badanie statyczne. Także różne objawy stwierdza się badając w fazie bólowej i bezbólowej choroby.

Badanie radiologiczne z reguły wykrywa różnie zaawansowane objawy spondy- lozy. Patognomoniczne jest badanie za pomocą środka cieniującego, wykazujące pełny lub niepełny blok na kilku poziomach.

Neurogenne chromanie z reguły dotyczy starszych mężczyzn (7 i 8 dekada życia).

Leave a Reply