Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
serwis ekspresów gastronomicznych : www.darkcoffee.pl/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Co jest Celem operacji kręgosłupa?

O tym, czy trzeba usunąć jądro miażdżyste krążka międzykręgowego, najlepiej decyduje nastrzyknięcie go fizjologicznym roztworem NaCl. Jeśli do krążka udaje się wprowadzić 1-2 ml tego roztworu, a pierścień włóknisty sprawia wrażenie wydolnego, to krążek jest zdrowy. Jeśli do krążka udaje się wprowadzić 5 ml roztworu (bez zwiększenia ciśnienia), to pierścień włóknisty musi być uszkodzony. Istniejący otwór należy poszerzyć i usunąć jądro miażdżyste. Jeśli jednak mimo pochłaniania płynu otwór się nie uwidacznia, zabieg należy zakończyć, gdyż uszkodzenie pierścienia nie kontaktuje się z kanałem kręgowym.

Celem operacji jest odnalezienie oraz usunięcie w całości jądra miażdżystego uszkodzonego krążka między kręgowego. W tym miejscu należy powiedzieć, że jakkolwiek zmianom zwyrodnieniowym ulega większa lub mniejsza część jądra, a niektóre fragmenty zostają przemieszczone do kanału kręgowego przez uszkodzony pierścień włóknisty, to usunięciu podlega całe jądro miażdżyste, a więc i jego nie zmieniona reszta. Dopiero usunięcie całego jądra miażdżystego zapewnia dobry wynik leczenia.

Pozostawienie części jądra miażdżystego w pierścieniu włóknistym stwarza możliwość nawrotu ostrych objawów chorobowych, gdyż nawet zdrowa część jądra miażdżystego ulega po zabiegu operacyjnym dalszemu wyrodnieniu i stwarza ryzyko ucisku korzeni. Ponadto pozostawienie części jądra miażdżystego zdecydowanie opóźnia wytworzenie pożądanego zrostu włóknistego trzonów kręgowych sąsiadujących z uszkodzonym krążkiem między kręgowym.

W przypadku ucisku korzenia usunięcie uciskającego fragmentu przynosi natychmiastową ulgę w ostrych dolegliwościach.

Wielu autorów przestrzega przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji laminektomii. Ocenia się, że przy prawidłowym postępowaniu zabieg ten staje się konieczny w ok. 1 na 100 przypadków nieustępliwych bólów krzyża. Laminekto- mia przynosi ok. 80% wyników dobrych, przy czym na przestrzeni 5 lat obniżają się one do 70% (najczęściej z powodu dyskopatii na innych poziomach). Zresztą w ok. 20% dyskopatii zmiany dotyczą dwu stawów międzytrzonowych. Im są większe dolegliwości, tym lepsze wyniki laminektomii.

Nawroty nerwobólu kulszowego są rzadsze niż w przypadku leczenia zachowawczego (mogą występować w związku z uszkodzeniem krążka na innych poziomach odcinka lędźwiowego kręgosłupa). Z drugiej strony zmiana biomechaniki kręgosłupa na skutek usunięcia jądra miażdżystego usposabia do zmian w innych odcinkach (z powodu ograniczenia ruchomości danego segmentu).

Leave a Reply