Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
operacjezacmy.pl/leczenie/leczenie-zacmy/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Cukrzyca wyrównana

Leczenie cukrzycy winno rozpocząć się w szpitalu. Jeżeli stan chorego na to pozwala, nie przystępujemy od razu do insulinoterapii, lecz staramy się najpierw możliwie dokładnie wybadać, jak dane dziecko choruje na cukrzycę. Poziom cukru we krwi badamy wielokrotnie przez kolejne 2—3 doby, co pozwoli nam na odpowiednie, indywidualne dawkowanie insuliny. Porównanie cukromoczu z poziomem cukru we krwi daje pewien pogląd na wysokość progu nerkowego. W przypadkach, w których podejrzewamy cukrzycę pierwotnie pozatrzustkową, wykonujemy oczywiście cały szereg badań endokrynologicznych w prostych przypadkach wystarczy wykonać krzywą cukrową, oznaczyć lipidy (cholesterol) we krwi, poziom rezerwy alkalicznej.

W cukrzycy wyrównanej ustalamy dietę o zawartości kalorycznej od 15—2-0% białka, 2-0—3-0% tłuszczu, 5-0—6-0% węglowodanów, czyli w istocie dietę o optymalnym dla dziecka zdrowego stosunku podstawowych składników pożywienia. Sumaryczna wartość kaloryczna posiłków spożywanych w ciągu dnia przez chorego na cukrzycę jest często wyższa niż przez zdrowego (wydalanie z moczem części nie zużytkowanych węglowodanów). W ambulatoryjnym leczeniu wyrównanej cukrzycy dziecięcej nie ma absolutnie potrzeby dokładnego ustalania jadłospisu dziecka należy jednak przekonać się, czy żywienie dzieci w danej rodzinie odpowiada w ogólnych zarysach normom fizjologicznym. Dla uniknięcia gwałtownych wahań poziomu cukru wskazany jest odpowiedni rozkład posiłków zależnie od typu insulinoterapii, pewne ograniczenie spożycia cukru, cukierków, dżemów, ciastek, kremów, a zwłaszcza czekolady. W związku z łatwością występowania kwasicy u dzieci oraz z uwagi na profilaktykę późnych powikłań przestrzegamy przed nadmia-rem tłuszczu.

Leave a Reply