Doustne podawanie płynów
Pamiętając, że śpiączka cukrzycowa u dzieci jest najczęściej wywołana zakażeniem, należy w każdym wypadku wykrycia lub choćby podejrzenia infekcji zastosować antybiotyki.
Doustne podawanie płynów należy rozpocząć jak najwcześniej. Początkowo zalecamy ocukrzony sok z marchwi (zawiera dużo potasu) wzgl. ocukrzone soki owocowe, później kleik ryżowy, kaszkę mannę. W okresie ustępowania śpiączki szczególnie ważne jest podawanie dużej ilości cukru z obawy przed wstrząsem hipoglikemicznym. Do normalnego odżywiania przechodzimy poprzez dietę węglowodanową i węglowodanowo- -białkową.
W stanie przedśpiączkowym stosuje się ten sam sposób żywienia, zwiększa dobową dawkę insuliny, oraz usuwa się przyczynę ketozy.
Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dzieci chore na cukrzycę winny być pod stałą opieką poradni przeciwcukrzycowej (kontrola w okresie wyrównania co 1—3 mies.). Rodziny tych dzieci i one same muszą być dokładnie powiadomione o objawach i sposobie postępowania w wypadku kwasicy czy niedocukrzenia poza tym dziecko winno stale nosić dzienniczek zawierający dane o jego chorobie, sposobie leczenia i grożących stanach niewyrównania. Dzieci chore na cukrzycę winny nauczyć się jak najwcześniej wstrzykiwać sobie insulinę. Bardzo celowe jest polecenie, by co dzień osobiście badały mocz na aceton. Samodzielne dawkowanie insuliny w zależności od poziomu cukru w moczu wydaje nam się niebezpieczne.