Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
naklejki doktoranckie terapia uzależnień Koszalin
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE GLUKAGONU

W wyniku hamującego wpływu glukagonu na kurczliwość błony mięśniowej przewodu pokarmowego może on powodować nudności lub wymioty. Bardzo rzadko obserwowano reakcję uczuleniową na preparat glukagonu, jej objawy łatwo ustępują po podaniu prednizonu. U chorych leczonych konwencjonalnymi preparatami insuliny zanieczyszczonymi glukagonem zwiększa się miano przeciwciał przeciw glukagonowi w surowicy. Po podaniu glukagonu obserwowano zmniejszenie stężenia jonów K+ i Ca2+ w surowicy.

Rodnik Rs stanowi najczęściej wolna lub podstawiona przy jednym, dwóch lub trzech atomach C reszta fenylowa. Podstawnikiem bywa grupa alkilowa, oksyalkilowa, aminowa, halogen lub różne ich kombinacje. Obecność halogenu w rodniku Rt zwiększa działanie hipoglikemizują- ce, ale zarazem właściwości toksyczne związku.

Działanie hipoglikemizujące mają także pochodne sulfonylomocznika, które jako rodnik Rj mają układy pierścieniowe, takie jak resztę nafty- lową, difenylową oraz niektóre grupy heterocykliczne. Przykładem związku o szczególnie rozbudowanym rodniku Rj jest glibenklamid.

Rodnikiem R2 może być reszta alifatyczna – prosta i rozgałęziona, halogen, grupa sulfhydrylowa, eter lub tioeter. Obecność halogenu, podobnie jak w rodniku R1( nasila działanie hipoglikemizujące związku oraz wpływa na zwiększenie jego toksyczności. Jeżeli rodnikiem R2 jest grupa aromatyczna, to takie pochodne sulfonylomocznika zachowują działanie hipoglikemizujące, ale są bardziej toksyczne. Związkiem mającym jako rodnik R2 rozbudowaną grupę heterocykliczną, a stosowanym w leczeniu cukrzycy, jest glibornuryd.

Leave a Reply