Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
www.mazoviamedical.pl https://www.darkcoffee.pl/wynajem-ekspresow-do-kawy.html
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

DZIAŁANIE BIOLOGICZNE ESTROGENÓW

Estrogeny działają za pośrednictwem swoistych receptorów cytoplazma- tycznych (p. rozdz. 1). Głównymi narządami docelowymi dla estrogenów są narządy płciowe, gruczoł sutkowy oraz układ podwzgórze-przysadka. Receptor estrogenowy wiąże silnie estradiol, który jest estrogenem

– 0 najsilniejszym działaniu, a nieco słabiej estrogeny słabsze: estron

– 1 estriol. Również wiąże on nafoksydynę i inne antyestrogeny. Receptory estrogenowe nie mają natomiast żadnego powinowactwa do progesteronu czy kortyzolu. Te swoiste właściwości receptorów wykorzystywane są w farmakologii do określania aktywności hormonu lub antyhormonu.

Badania doświadczalne wykazały obecność receptorów dla estradiolu i progesteronu w macicy płodów świnki morskiej. Receptory dla estradiolu stwierdza się już od 34 dnia życia płodowego. Liczba ich zwiąksza sią do czasu porodu, po czym się zmniejsza. Receptory dla progesteronu pojawiają się później, w 50-52 dniu życia płodowego. Wstrzyknięcie estradiolu miało wTpływ na macicę u płodu i powodowało: zwiększenie masy o 50-80%, indukcję receptorów dla progesteronu i zwiększenie ich liczby oraz syntezę białek, nieco wcześniejszą niż jego wpływ na wzrost macicy.

Efekt działania estradiolu na receptory dla progesteronu zmniejsza się po urodzeniu płodu. Stwierdza się obecność receptorów dla estradiolu w jajnikach i są one pobudzane przez estradiol.

Podobny wpływ na rozwój receptorów dla progesteronu, jak estradiol, ma także estriol. Kompleks E2 + receptor – pozostaje długo wewnątrz jądra komórkowego, natomiast kompleks E3 + receptor – krótko.

Leave a Reply