Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
spa dla dwojga belka tensometryczna
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Działanie gestagenów na poziomie komórkowym

Podobne działanie jak progesteron wykazuje również jego metabolit 17a-hydroksyprogesteron. Działanie antygonadotropowe. Gestageny mogą hamować aktywność wydzielniczą przysadki. Stopień zahamowania wydzielania przysadkowego (tolitropina i lutropina) jest zależny od rodzaju stosowanego preparatu i jego dawki. Powyższą zdolność norsteroidów wykorzystano w antykoncepcji hormonalnej.

Działanie antygonadotropowe może być badane u zwierząt przez ocenę in viiro (w hodowli) uwalniania lutropiny pod wpływem gonadolibery- ny przez komórki przedniego płata przysadki, bądź też przez pomiar stężenia lutropiny u kastrowanych zwierząt. Badania takie można także prowadzić u kobiet, określając stężenie gonadotropin i steroidów po podaniu gestagenów. W związku z różnym powinowactwem różnych związków dla receptorów progesteronu i testosteronu – możliwa jest klasyfikacja ich zdolności antygonadotropowych.

Gestageny pochodne progesteronu, jak promegeston, są słabymi inhibitorami przysadkowymi i mają dość słabe działanie antygonadotropowe. Pochodne nortestosteronu, np. norgestrel, które częściowo wiążą się z receptorami dla androgenów, są silnymi inhibitorami przysadkowymi.

Działanie gestagenów na poziomie komórkowym. Gestageny działają za pośrednictwem swoistych receptorów cytozolowych (p. rozdz. 1).

Leave a Reply