Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
metanabol
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Dziedziczenie wpływu na powstawanie guzów

Podawanie przetworów zawierających ciała rujopędne (estrogeny) wywołuje u pewnych typów zwierząt doświadczalnych bujanie komórek mięśniowych, przypominające mięśniaki, co dowodziłoby, że te same czynniki, które wpływają na wzrost mięśniówki macicy, oddziałują również i na powstawanie mięśniaków. Być może jednak, że i zmiany w korelacji hormonalnej, głównie jajnika i przedniego płata przysadki mózgowej, mogą stać się pobudką do czynności „mięśniakotwórczych“.

W wieloletnich dociekaniach nad przyczynami wywołującymi powstawanie mięśniaków macicy brano pod uwagę zmiany anatomiczne w jajnikach kobiet cierpiących na mięśniaki (degeneratio cystica ovarii). Przypisywano też pewną rolę bodźcom natury płciowej (coitus interruplus, masturbatio), stanom długotrwałego przekrwawienia w miednicy małej oraz miejscowym zaburzeniom w krążeniu krwi.

Mimo spostrzeganych wielokrotnie przypadków występowania mięśniaków macicy u kobiet należących do jednej rodziny, nie można przypisywać dziedziczności szczególnego wpływu na powstawanie tych guzów. Częste występowanie mięśniaków macicy u kobiet tych było bowiem – najprawdopodobniej wobec ich pospolitości – tylko przypadkiem. Dawniejsi badacze przypisywali również pewne znaczenie w etiologii tego schorzenia silnej konstrukcji płciowej kobiety. Kobiety wątłe, typu dziecięcego, miałyby mu podlegać rzadziej. Zagadnienia te czekają na rozwiązanie.

Mięśniaki są guzami rosnącymi względnie powoli. Szybkość tego wzrostu jest różna dotyczy to nawet mięśniaków rozwijających się w macicy tej samej chorej wzrost ich jest bowiem uzależniony nie tylko od czynności dokrewnej jajników, ale i od siły wzrostu samych komórek nowotworu. Mięśniaki wzrastają odśrodkowo, przesuwając na zewnątrz utkanie ściany macicy.

Leave a Reply