Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
fumigacja kościołów
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Endokrynna sekrecja jąder

LH jest jedynym hormonem zdolnym w eksperymencie in vitro do stymulowania sterydogenezy, nawet bez udziału innych hormonów. W organizmie jego działanie jest jednak połączone z działaniem innych przysadkowych hormonów, zwłaszcza FSH i prolaktyny. W tym więc sensie sytuacja panująca w jądrze przypomina sytuację panującą w jajniku (Bartke i wsp., 1978). Działanie FSH uwrażliwia komórki śródmiąższowe na działanie LH. Dzieje się to wyraźnie dzięki indukcji receptorów dla LH pod uprzednim wpływem FSH (Odell i wsp., 1973). Komórki śródmiąższowe posiadają aparat odbiorczy dla FSH pochodzący z okresu przed dojrzewaniem. Jest on znacznie mniej rozbudowany niż aparat dla LH. Liczba komórek śródmiąższowych z chwilą dojrzewania jąder zwiększa się. Dlatego amplifikacyjne działanie FSH w dojrzewających jądrach jest wyraźniejsze niż w jądrach osobników dorosłych. Stwier- dzono, że u człowieka sekrecyjna odpowiedź testosteronu na HCG korelowała z endogennym poziomem FSH, a nie korelowała z poziomem LH (Sizonenko i wsp., 1973, 1977), U mężczyzn, u których rozwijały się nowotwory produkujące HCG (wykazujących niski poziom FSH) poziom testosteronu podnosił się po podaniu FSH (Vigersky i wsp., 1977). FSH działa prawdopodobnie także na aktywność dehydrogenazy 17|3-hydro- ksysterydów (Payne i wsp., 1977). Może to wpływać na stosunek między ilością testosteronu i mniej androgennie aktywnego androstendionu, sterydu względnie obficie produkowanego przez niedojrzałe jądro. W procesie tym uczestniczą również komórki Sertolego, które w przeciwieństwie do komórek Leydiga mają dużo receptorów dla FSH. Fritz (1977) przypuszcza, że działanie FSH na tworzenie androgenów jest wynikiem stymulacji komórek Sertolego.

Leave a Reply