Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Energia specyficzna

W języku etologii przyjęło się pojęcie energii specyficznej dla określonej reakcji bądź działania. Oznacza to, że poszczególne instynkty bądź działania instynktowne są dynamizowane przez różne, specyficzne zasoby energetyczne. Takie odpowiednie zasoby są wytwarzane, kumulowane i wydatkowane na realizację (zaspokojenie) odpowiednich instynktownych potrzeb. Im większy jest zapas zakumulowanej energii określonego rodzaju, tym silniejsze jest, w pewnych granicach, dążenie do jej uwolnienia, czyli wydatkowania na zaspokojenie odpowiadającej jej potrzeby, tym mniej specyficzne warunki muszą być spełnione, aby ta potrzeba mogła być zaspokojona, i tym gwałtowniej przebiega samo działanie zaspokajające. W określonych sytuacjach i warunkach energia specyficzna może być wydatkowana na aktywność zastępczą. Dzieje się tak wówczas, gdy zachodzi konflikt pomiędzy dwoma różnymi instynktami bądź popędami (np. pomiędzy popędem walki i ucieczki). Dzieje się tak również wówczas, gdy na przykład zwierzę znajduje się pod silnym wpływem motywacji seksualnej, a jest niezdolne do odbycia kopulacji z powodu braku odpowiednich zachowań partnera. Wspomniana aktywność zastępcza nosi nazwę reakcji przerzutowej (Tinbergen, 1976).

Leave a Reply