Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
https://detektywlodzbanaszewski.pl/uslugi-detektywistyczne/badania-wariograficzne-dla-firm-i-osob-prywatnych/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Geny i allele

Podstawową jednostką dziedziczności jest gen geny ułożone są w chromosomach linearnie. Każdemu chromosomowi (z wyjątkiem chromosomów X i Y u mężczyzny) odpowiada drugi homologiczny chromosom, dlatego też każdemu genowi odpowiada drugi gen położony w identycznym miejscu – Zocus – w homologicznym chromosomie. Geny położone w identycznych miejscach w homologicznych chromosomach nazywamy allelami.

W czasie przekazywania przez komórki somatyczne informacji genetycznej komórkom potomnym oba allele przechodzą do komórek potomnych, gdyż zostaje im przekazany pełny skład chromosomalny komórki macierzystej, a więc oba homologiczne chromosomy każdej pary.

W czasie podziałów komórek płciowych, prowadzących do powstania dojrzałych komórek płciowych – gamet, następuje zredukowanie do połowy liczby chromosomów, tak że jedynie po jednym chromosomie z każdej pary znajduje się w dojrzałych komórkach płciowych. Przekazywanie po jednym homologicznym chromosomie od ojca i od matki warunkuje powstanie całkowicie nowego zestawu genów rodzicielskich u nowego osobnika. Wzajemne oddziaływanie lub współdziałanie genów może warunkować pojawienie się cech nie występujących u rodziców.

Leave a Reply