Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
dom opieki Kraków : http://www.zapiecek.biz/zabierzow-bohenski/ winstrol zyrtec.pl - Kalendarz pylenia https://top-mop.com.pl/sprzatanie-biur-krakow-cennik/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Gonadotropiny i Estrogeny

Gonadotropiny mają więc działanie dwojakie: umożliwiają powstanie dojrzałych komórek płciowych oraz uruchomiają wydzielanie hormonów przez jądra i jajniki.

U chłopców komórki Leydiga wytwarzają testosteron, związek biolo gicznie nietrwały, którego metabolity wykrywa się w moczu jako 17-ketosterydy (frakcja alfa). Testosteron powoduje rozrost zewnętrznych narządów płciowych oraz determinację III-rzędowych cech płciowych (typ budowy ciała, owłosienie, barwę głosu), wzmaga wrażliwość kanalików nasiennych na FSH, wzmaga anabolizm ciał białkowych, zwiększa retencję wody i NaCl, pobudza wzrost i kostnienie chrząstek nasadowych.

U dziewcząt jajniki wydzielają estrogeny, progesteron i minimalne ilości anclrogenów.

Estrogeny (folikulina) powodują rozrost nabłonka pochwy i macicy, wzrost mięś- niówki macicy oraz brodawek i gruczołów sutkowych poza tym wzmagają retencję wody i NaCl. O wiele silniej od testosteronu hamują wydzielanie FSH i LH. Na początku pokwitania wydzielanie estrogenów u dziewcząt gwałtownie wzrasta.

Zwiększone ich wytwarzanie przez nadnercza u chłopców może powodować okresowe obrzmienie gruczołów sutkowych. Progesteron, który wywołuje powstanie fazy wydziel- niczej śluzówki macicy, wykrywa się w moczu w postaci pregnandiolu jedynie w okresie czynności ciałka żółtego.

Na tworzenie się cech płciowych dziewcząt wywierają wpływ również androgeny (owłosienie płciowe, rozwój warg sromowych dużych).

Leave a Reply