Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
koksy
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Hormon ACTH

W przeciwieństwie do hormonu wzrostu, ACTH jest hormonem wykazującym swoiste własności pobudzania czynności nadnerczy i przez sterydogenezę wpływa na tkanki obwodowe. W ten sposób pomiędzy podwzgórzem a efektorem znajdują się dwa pośrednie etapy działania hormonów. Działanie to jest jednak powiązane z bezpośrednim sprzężeniem zwrotnym, inaczej zwanym zewnętrznym. Wiadomo na przykład, że twop rzona w podwzgórzu wazopresyna posiada własność bezpośredniego pobudzania syntezy kortyzolu w korze nadnerczy. Hormony zaś wytwa- rżane w nadnerczach nie tylko wpływają na tkanki obwodowe, ale wykazują sprzężenie zwrotne, tak zwane wewnętrzne z przysadką, i tak zwane zewnętrzne z podwzgórzem.

Analogicznie do osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej istnieje oś podwzgórzowo-przysadkowo-tarczycowa oraz oś podwzgórzowo- przez przysadkę (P) i/lub nadnercza (N), sprzężenie zwrotne OUN z efek- torem, PG = podwzgórze

-przysadkowo-gonadowa. Wszystkie elementy poszczególnych osi są wzajemnie sprzężone. Wiadomo bowiem, że w nadnerczach zupełnie odmienną czynność gruczołową wykazuje kora nadnerczy, w której powstają hormony sterydowe oraz rdzeń nadnerczy, w którym powstają tak zwane katecholaminy. Prawidłowa zaś czynność kory nadnerczy warunkuje między innymi prawidłową syntezę katecholamin w rdzeniu nadnerczy. Z kolei katecholaminy przez podwzgórze wywierają wpływ na odpowiednią syntezę i 'uwalnianie hormonów 'przysadki, wywołując zmiany, między innymi, sterydogenezy. Co więcej, równoczesne oddziaływanie wspomnianych hormonów na przemianę węglowodanów, na przykład w wątrobie, przez regulację poziomu cukru, a więc przez zmiany metabolizmu, wpływa na wzajemną czynność dokrewną kory i rdzenia nadnerczy. Przez syntezę analogicznych hormonów, na przykład przez gonady i nadnercza, czy też przez wzajemny wpływ różnych hormonów, na przykład tarczycy i nadnerczy, na przemianę cukrów, realizuje się więc bezpośrednie sprzężenie zwrotne pomiędzy wspomnianymi gruczołami wewnętrznego wydzielania. Należy zaliczyć do nich również aparat wewnątrzwydzielniczy części trzustki (wysepki Langerhansa), a także przytarczyce, i wtedy uzyskujemy całą grupę obwodowych gruczołów wydzielania wewnętrznego, wzajemnie sprzężonych między sobą przez wytwarzanie zbliżonych, a nawet analogicznych związków hormonalnych (nadnercza, gonady) lub w sposób istotny oddziałujących na wspólne układy metaboliczne, na przykład na gospodarkę cukrową (nadnercza, tarczyca, trzustka) czy mineralną (nadnercza, przytarczyce) itp. Wszystkie one razem znajdują się w tym samym punkcie układu cybernetycznego (ryc. 5).

Leave a Reply