Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

HORMONALNA REGULACJA PŁODNOŚCI

Zapobieganie ciąży jest zjawiskiem powszechnym i każde społeczeństwo wypracowuje sobie w tym celu własne sposoby. Kobiety bowiem przez część swego życia żyją w ciągłej obawie przed niepożądaną ciążą. Seks natomiast jest lub przynajmniej powinLn łączyć się z rozkoszą i odprężeniem, a nie z obawą przed niepożądaną ciążą, której usunięcie (poza względami natury moralnej) niesie z sobą zawsze zagrożenie zdrowia, a nawet ryzyko dla zdrowia. Właśnie choćby z tego ostatniego powodu należy opracowywać ogólnodostępne, bezpieczne dla zdrowia sposoby antykoncepcji. Powinny być one dostępne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Nie mogą one opierać się na nieodwracalnej sterylizacji, ponieważ nie można wykluczyć, że w przyszłości człowiek taki zapragnie mieć dziecko – do czego ma pełne prawo.

Regulacja płodności u mężczyzn stanowi jeden z najważniejszych obecnie problemów współczesnej regulacji rozrodu. Niestety, w przeciwieństwie do dobrej znajomości anatomicznych zasad spermiogenezy i czasu jej trwania, badania nad zmianami czynnościowymi, tak istotnymi w spermiogenezie, są daleko mniej zaawansowane. Wiadomo, że estrogeny, androgeny, progestercn, wreszcie inne pochodne sterydowe czy związki nie wykazujące budowy sterydowej mogą blokować wydzielanie gonadotropin zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, lecz mechanizm ich działania jest różny w zależności od płci. Tak na przykład, ze stosowaniem estrogenów i progesteronów u mężczyzn łączy się z reguły obniżenie libido i dlatego nie stosuje się obecnie żadnej metody pozwalającej na kontrolowanie płodności u mężczyzn drogą ogólnego, hormonalnego oddziaływania na organizm. Z punktu widzenia bezpieczeństwa i skuteczności środków antykoncepcyjnych, nie wykazujących niepożądanych skutków ubocznych u mężczyzn, najwłaściwsza metoda zdaje się polegać na zahamowaniu dojrzewania plemników, a więc na ingerowaniu jeszcze przed ejakulacją. Do tej pory nie znaleziono jednak takich śród- ków działających na drodze chemicznej.

Leave a Reply