Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
http://bezkompleksu24.pl/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Integracja elementów biopsychospolecznych część 2

Biologicznie, psychicznie i społecznie determinowane właściwości osobowości – także i w zakresie seksualności – tworzą zintegrowaną całość. Człowiek jest systemem biologicznym na wysokim szczeblu organizacji – równocześnie jest istotą społeczną. W ten właśnie sposób przejawia się dialektyka jednostki i otoczenia oraz wzajemne uwarunkowanie filogenezy systemu biologicznego i ontogenezy społecznej człowieka. Analiza stosunku czynników biologicznych do psychospołecznych w zakresie przeżyć i zachowań seksualnych możliwa jest tylko po uznaniu jedności jednostki i otoczenia (Szewczyk, 1978). Człowiek musi być rozpatrywany jako jedność cielesna i psychiczna. Otoczenie człowieka rozpatrywane musi być jako jedność środowiska biologicznego (zespół wszystkich czynników otoczenia, ożywionych i nieożywionych, które oddziaływają na żywe organizmy oraz same ulegają zmianom pod wpływem aktywności tych organizmów) i środowiska społeczno-kulturowego. Za środowisko społeczne należy uważać zespół czynników społecznych (ludzie, przedmioty, stosunki społeczne, instytucje i inne) aktualnie oddziaływających na człowieka a powstałych w wyniku współżycia międzyludzkiego i historycznego rozwoju społeczeństwa. Za środowisko kulturowe należy uważać zespół wartości, norm, wzorów zachowań, poglądów i wyobrażeń przyjętych w danej zbiorowości ludzkiej, jej systemy wychowawcze i tradycję {Wujek, 1977). Przy analizie sytuacji społecznej i jej znaczenia dla seksualności nie można pomijać jej poprzednich stadiów historycznych i warunków rozwojowych, a także środowiska biologicznego człowieka. Podobnie przy analizie aktualnych psychologicznych lub biologicznych aspektów seksualności nie można pomijać jej poprzednich stadiów ontogenetycznych i warunków w jakich rozwijał się organizm człowieka (Szewczyk, 1978).

Leave a Reply