Maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Istota przestępstwa pedofilii

Na czym polega zło społeczne zawarte w pedofilii? Na to pytanie udzielane są różne odpowiedzi. Najczęściej spotyka się pogląd, że pedofilia poważnie zagraża fizycznemu i duchowemu rozwojowi dziecka, jest szkodliwa dla jego zdrowia fizycznego, powodując powstawanie urazów, może prowadzić do deprawacji dziecka, do jego wykolejenia społecznego (Koska, 1967). W konkretnych wypadkach takie skutki pojawiają się w życiu dziecka. Nie jest to jednak powszechne. Przytoczyliśmy już przykład normalnego współżycia seksualnego chłopca 16- czy 17- -letniego z młodszą o 2 – 3 lata dziewczyną, co może być po prostu przejawem wcześnie rozbudzonej prawdziwej miłości młodzieńczej. Ale , abstrahując nawet od takich sytuacji, wśród badaczy panuje sceptycyzm co do ogólnego twierdzenia o deprawującej roli pedofilii. Przeważa przestroga przed generalizacją zjawiska. Pedofilia może być przejawem choroby, infantylności, uwiądu starczego, perwersji (czy pseudoperwersji). Schorsch (1971), który przeprowadził gruntowne badania nad pedofilią, uzyskał wyniki wskazujące, że jest to zjawisko silnie zróżnicowane. Spotykamy je nawet u ludzi o wysokiej inteligencji. Granica między objawami miłości do dziecka a erotyką jest płynna. Nie chodzi, zdaniem tego autora i wielu innych, o ochronę czystości erotycznej dziecka (która jest sama w sobie mocno problematyczna), ale o ochronę czystości obyczajów ze strony osób starszych względem dzieci, szczególnie ze strony osób zatrudnionych w pewnych zawadach (np. nauczyciel, wychowawca). Materiały rewelacyjnych w swoim czasie raportów Kinseya i współpracowników (por. König, Sexualität und…) ujawniły, że 24/o spośród liczby ankietowanych kobiet przyznawało się do praktyk seksualnych w dzieciństwie z osobnikami powyżej 15 roku życia. Spotykany jest także pogląd, że chodzi o ochronę dzieci przed zbyt wczesnymi doświadczeniami seksualnymi. Znany kryminolog Wolfgang sądzi, że tak jak przy innych przestępstwach seksualnych przedmiotem zamachu jest tu wolność jednostki, ponieważ dziecko nie jest zdolne do stawiania oporu sprawcy pedofilii, co, oczywiście, nie zawsze ma miejsce (znamy fakty, gdy zupełnie już dojrzałe 14-Iatki ofiarują swe ciało starszym kolegom).

Do kwestii istoty pedofilii powrócimy za chwilę przy omawianiu aspektów kryminologicznych zagadnienia. Przytoczymy jeszcze w tym kontekście charakterystykę pedofilii, którą (wedle sformułowania Friedmanna) dał J. W. Mohr (1962). Zdaniem tych badaczy, chodzi tu o czynność seksualną wciągającą jako obiekt osobę niedojrzałą płciowo. Występuje tu na ogół wybujały pociąg erotyczny do dziecka tej samej lub odmiennej płci ze strony człowieka dorosłego, który jest typem aspołecznym. Samo zachowanie jest zależne od wieku jednego i drugiego, od cech ich osobowości. Jego przejawy: 1) niedojrzałe zaspokajanie popędu przez całowanie, pieszczenie (połątzone nieraz z masturbacją), 2) zboczone działanie, jak ekshibicjonizm, fetyszyzm, voyeryzm, 3) spółkowanie z osobą zdatną do takiego stosunku.

Leave a Reply