Jajowód
Jajowód (tuba uterina, salpinx) jest to parzysty narząd w kształcie cew- kowatego przewodu, o długości 10-20 cm, rozciągający się między jajnikiem a górnym kątem macicy. Służy do przyjęcia i przeprowadzenia jaja z jajnika do macicy.
Koniec jajowodu leżący w sąsiedztwie jajnika (ujście brzuszne) jest lejkowato rozszerzony, dlatego nazywa się go lejkiem z brzegu jego zwisają wypustki nazywane strzępkami. Od strony macicy jajowód kończy się ujściem macicznym, które poprzedzone jest przez najwęższą część jajowodu przebijającą ścianę macicy.
Jajo, po wydostaniu się z pękniętego mieszka jajnikowego na powierzchnię jajnika, przy pomocy strzępków przedostaje się do jajowodu. Przesuwanie się jaja przez jajowód w kierunku macicy odbywa się poprzez ruchy perystaltyczne błony mięśniowej oraz poprzez ruch rzęsek, w jakie zaopatrzone są komórki nabłonka błony śluzowej. Ruch rzęsek odbywa się w kierunku macicy.
Zapłodnienie jaja następuje prawdopodobnie w części jajowodu zwanej bańką, która stanowi przedłużenie lejka. Jajo spotyka się tutaj i zlewa z plemnikiem. Plemniki, po złożeniu ich w czasie wytrysku nasienia w pochwie, dzięki ruchom własnym przedostają się przez macicę i wędrują przez jajowód w kierunku przeciwnym do ruchów rzęsek. W błonie śluzowej jajowodu znajdują się komórki, których wydzielina służy prawdopodobnie jako pożywienie dla zapłodnionego jaja w czasie jego przedostawania się przez jajowód do macicy.