Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
domy opieki Kraków : http://www.zapiecek.biz/dom-pomocy-spolecznej-w-wieliczce/y http://www.operacjezacmy.pl/ stomatologia dębica
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

KALCYTONINA – ROLA FIZJOLOGICZNA

Rola fizjologiczna kalcytoniny u człowieka jest kontrowersyjna. Podana w dawkach leczniczych zmniejsza kalcemię i fosfatemię. Zmniejszenie stężenia jonów Cai+ i nieorganicznych fosforanów w surowicy jest głównie wynikiem działania tego hormonu na układ kostny i nerki. W kościach kalcytonina hamuje aktywność osteoklastów oraz osteolizę osteocytową, natomiast pobudza biosyntezę macierzy kostnej pTzez osteo- blasty. Wynikiem takiego działania jest przewaga procesów osteogenezy nad procesami osteolizy. W nerkach kalcytonina wzmaga wydalanie wapnia, fosforanów nieorganicznych, sodu, potasu i magnezu z moczem. Kalcytonina hamuje ponadto wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, natomiast wzmaga wydzielanie przez jelito cienkie jonów Na+, K+, Cl” i wody. Na poziomie komórkowym kalcytonina aktywuje cyklazę adenylanową. Kalcytonina wykazuje ponadto wyraźne działanie przeciwbólowe oraz hamujące łaknienie.

Głównym stymulatorem wydzielania kalcytoniny jest zwiększenie kal- cemii. Przewlekła hiperkalcemia czyni komórki C niewrażliwymi lub mało wrażliwymi na bodziec hiperkalcemiczny, co tłumaczy „normalne” stężenia kalcytoniny w surowicy krwi u większości chorych z pierwotną nadczynnością gruczołów przytarczycznych. Pobudzający wpływ na wydzielanie tego hormonu wykazują ponadto gastryna, glukagon i pankreo- zymina. Te ostatnie 3 hormony wykazują z kolei działanie hamujące na wydzielanie kalcytoniny. Kalcytonina pobudza wydzielanie somatostaty- ny (hamującej wydzielanie większości enterohormonów) i odwrotnie – somatostatyna hamuje wydzielanie kalcytoniny. Nie jest wykluczone, że wymienione hormony tworzą układ sprzężenia zwrotnego, „czuwającego” nad wchłanianiem jonów Ca+ w przewodzie pokarmowym. Wydzielanie kalcytoniny wzmagają estrogeny, testosteron, agoniści zakończeń ji-adre- nergicznych, hamują zaś agoniści zakończeń a-adrenergicznych.

Leave a Reply