Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Komórki zrogowaciałe

Komórki kwasochłonne bez jąder i lekko pofałdowane znajdują się u kobiety w każdej fazie cyklu jajnikowego. Są to komórki zrogowaciałe, które mogą występować pojedynczo lub w niewielkich grupach. Zbyt duża ich ilość ma według Papanicolaou, znaczenie patognomoniczne.

Badanie wydzieliny pochwowej służy głównie do oznaczania czynności rujo- twórczej jajnika. Im wyższy jest poziom tych ciał we krwi, tym wyższy jest poziom glikogenu w komórkach. Stwierdza się to badaniem rozmazów wydzieliny pochwy, wystawionych po wyschnięciu na działanie par jodu (roztwór Lugola) w ciągu 2-3 minut. Preparaty barwione w ciągu 24-48 godzin poddaje się badaniu, oceniając tzw. wskaźnik glikogenu (Roszkowski)

O wiele większe znaczenie ma ocena obrazów cytologicznych wydzieliny pochwowej w kolejnych fazach cyklu miesięcznego według Papanicolaou i in.

Według kryteriów podanych przez tego autora i innych badaczy można rozróżnić osiem faz cyklu miesięcznego : 1) fazę miesiączki, 2) fazę pomiesiączkową, czyli wczesną fazę oddziaływania hormonów rujowych, 3) fazę przedowulacyjną, czyli późną fazę oddziaływania hormonów rujowych, 4) fazę jajeczkowania, 5) fazę po jajeczkowaniu, 6) wczesr.ą fazę oddziaływania hormonu ciałka żółtego, 7} późną fazę oddziaływania hormonu ciałka żółtego, 8) fazę przedmiesiączkową.

Leave a Reply