Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Leczene pierwotnie słabych bólów

Leczene pierwotnie słabych bólów polega na zalecaniu rodzącej ruchu, który przez mechaniczne drażnienie macicy o powłoki brzuszne, może pobudzać do silniejszych skurczów. Dokładnie opróżniamy pę-cherz moczowy, oraz jelita, zalecamy półgodzinne kąpiele o ciepłocie 36° C. W przypadkach krótkich, słabych, chaotycznych, ale bardzo bo-lesnych bólów, i wobec silnego, spastycznego skurczu ujścia zewnętrz-nego doskonale działa morfina. Po wypoczynku rodzącej i przeminięciu działania morfiny zjawiają się bóle zupełnie prawidłowe. Z podawaniem przetworów tylnego płata przysadki mózgowej, nawet w małej ilości jednostek, należy być bardzo ostrożnym, szczególnie wobec niestosunku porodowego. Dożylne wstrzykiwanie cukru gronowego w ilości 100 do 120 g ma korzystny wpływ na wzmocnienie bólów. Dobre wyniki spostrzegano po kilkakrotnym zastosowaniu małych dawek chininy (0,1 g). W przypadkach słabych, ale bolesnych skurczów, będących wynikiem nadmiernego napięcia pęcherza płodowego, przebicie jego może spowodować wzmocnienie bólów i szybki przebieg porodu, szczególnie u wieloródek. Należy jednak dobrze poznać wskazania do otwarcia pęcherza, by zamiast pomocy nie utrudnić przebiegu porodu. Nie wolno otwierać pęcherza, dopóki część pochwowa zupełnie nie zanikła, brzegi ujścia nie są cienkie i rozwarte przynajmniej na dwa palce. Pęcherz otwieramy palcem lub za pomocą narzędzi. Po odpłynięciu wód bóle zazwyczaj wzmacniają się i poród szybko postępuje naprzód. Pod żadnym pozorem dla wzmocnienia bólów nie wolno stosować przetworów sporyszowych.

Wtórnego osłabienia bólów, które zazwyczaj występują jako skutek długotrwałej pracy mięśniówki macicy, .wobec niestosunku porodo-wego, nie należy wzmacniać przetworami tylnego płata przysadki móz-gowej, gdyż grozi to zamartwicą płodu lub pęknięciem macicy- Jeśli główka znajduje się w wy chodzie i napina krocze, można próbować ją wypchnąć zabiegiem Kristellera. Obie .ręce układamy na dnie macicy i silnie uciskając ku dołowi, wygniaitamy płód, podobnie jak to robimy z łożyskiem. Wobec główki dopiero ustalonej lub znajdującej się w próżni, zabieg Kristellera nie daje żadnego wyniku i może być przyczyną zmiażdżenia łożyska. Próbnie możemy zastosować wyciągi tylnego płata przysadki, a w razie braku postępu porodu i pogarszania się tętna płodu, poród natychmiast kończymy, nakładając kleszcze. Po porodzie, w obawie przed grożącym niedowładem macicy, wolno stosować wszelkie środki wzmagające bóle, celem wywołania lepszego skurczu i zwijania się mięśni macicy.

Leave a Reply