Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
sterydy
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

LEKI ZABURZAJĄCE MOTORYKĘ JELIT

Leki zaburzające prawidłową motorykę jelit powodują z reguły takie objawy kliniczne, jak nudności, wymioty, zaparcia, niedrożność, nabyte „megacolon”, biegunkę. Niektóre leki mogą nasilać lub hamować działanie amin biogennych na swoiste receptory unerwienia jelit i przez to wyzwalać odmienność reakcji ze strony efektorów, tj. jelit.

Nudności i wymioty należą do najczęściej obserwowanych objawów niepożądanych związanych z podawaniem leków. Zazwyczaj ustępują po odstawieniu leku, który je spowodował. Nudności powstają w wyniku pobudzenia ośrodka wymiotnego umiejscowionego w tworze siatkowatym rdzenia przedłużonego przez impulsy powstające w różnych narządach wewnętrznych, szczególnie jednak w obrębie przewodu pokarmowego. Bodźce te są przewodzone przez dośrodkowe włókna nerwu błędnego, a także nerwy wspóiczułne.

Niedrożność polekowa. Wszystkie leki cholinolityczne, których działanie polega na blokowaniu receptora muskarynowego w obrębie gruczołów trawiennych i błony mięśniowej przewodu pokarmowego, powodują zmniejszenie wydzielania kwasu solnego i pepsyny oraz zwolnienie perystaltyki i opróżniania żołądka. Hamowanie motoryki żolądkowo-je- litowej powodują takie leki, jak atropina i jej pochodne, leki przeciwpar- kinsonowe o działaniu atropinopodobnym, niektóre leki przeciwhistami- nowe i pochodne fenotiazyny.

Leave a Reply