Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

MATERIAŁ Z DRÓG MOCZOWO-PŁCIOWYCH

Treść pochwy bada się dla wykrycia rzęsistka pochwowego Trichomonas vagi- nalis, wyjątkowo rzadko dla stwierdzenia inwazji pełzaków z rodzaju Entamoeba. Sposób pobierania tej treści podano w części szczegółowej. Z pobranego materiału sporządza się preparat do bezpośredniego oglądania pod mikroskopem oraz preparat trwały, uzyskiwany przez utrwalenie go alkoholem metylowym i zabarwienie od-czynnikiem Giemsy (Trichomonas) lub utrwalenie w PVA i zabarwienie trichromem {Entamoeba). Zaleca się posianie materiału na podłoża hodowlane, np. podłoże Ro- iron w przypadkach podejrzanych o zarażenie rzęsistkiem, ponieważ czułość metody hodowli jest wyższa od osiąganej bezpośrednim mikroskopowaniem materiału, a także od opisanej ostatnio metody immunofluorescencyjnej.

W skład podłoża Roiron wchodzi: 4000 cm3 wyciągu mięsnego, 80 g peptonu, 20 g glukozy, 10 g NaCl, 8 g Na,HPOj, po 4 g asparaginy i kwasu asparaginowego, 2 cm3 wyciągu wątrobowego oraz 10 cm3 0,05% wodnego roztworu rezazuryny. Po zmieszaniu składników i doprowadzeniu pH do 6,5, podłoże rozlewa się do probówek po 5 cm3, wyjaławia i dodaje 1 cm3 jałowej surowicy końskiej oraz antybiotyków.

W próbkach żółci i treści dwunastnicy można znaleźć dorosłe i larwalne postacie węgorka jelitowego, trofozoity Giardia lamblia, jaja przywr pasożytujących w drogach żółciowych oraz jaja tęgoryjców. U niektórych spośród zarażonych osób pa- sożyty wykrywa się w materiale uzyskanym z dwunastnicy, aczkolwiek nie udało się ich stwierdzić badaniem koprologicznym.

Dla wykazania trofozoitów G. lamblia materiał należy badać jak najszybciej po uzyskaniu, ponieważ pasożyty szybko się degenerują i ulegają lizie. Badanie ogranicza się do oglądania preparatów bezpośrednich, ponieważ próby zagęszczania trofozoitów przez wirowanie zawodzą. Nieco lepsze wyniki uzyskuje się przez odwirowanie aspiratu zawierającego jaja i larwy, które sedymentują przy obciążeniu 400- -450 g. Odwirowany osad można zabezpieczyć do dalszych badań przez utrwalenie 10% roztworem formaliny w izotonicznym roztworze NaCl.

Leave a Reply