Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
uzależnienie od hazardu Łódź
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Mechanizmy hormonalne

Biochemiczne podłoże popędu seksualnego stanowią hormony płciowe. Hormony te potrzebne są m.in. do „uwrażliwienia’’ ośrodkowego układu nerwowego na bodźce seksualne. Następuje to zwykle w okresie dojrzewania seksualnego, w którym produkcja hormonów płciowych wanych hormonów jest największy, następnie powoli zaczyna opadać do 50 roku życia, po czym opadanie znacznie się przyśpiesza.

Estrogeny nie są (jak się powszechnie sądziło) hormonami żeńskimi, a androgeny męskimi. Obydwa te rodzaje hormonów potrzebne są zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie. Różne są tylko ich proporcje u mężczyzny i kobiety. Rozwój, dojrzałość i funkcje narządów płciowych obu płci są uzależnione od obecności androgenów i estrogenów w ustroju.

Centralną rolę w gospodarce hormonalnej odgrywa przysadka mózgowa, która wydziela hormony „tropowe”, pobudzające działalność wszystkich pozostałych gruczołów wewnątrzwydzielniczych, a m.in. gruczołów płciowych i nadnerczy, które produkują hormony płciowe.

Regulacja neurohormonalna polega na tym, że bodźce z otoczenia i czynniki psychiczne wywierają wpływ na gruczoły wewnątrz wy dziel- nicze za pośrednictwem układu nerwowego, który wytwarza odpowiednie impulsy przekazywane do układu podwzgórze-przysadka. Hormony zaś na zasadzie sprzężenia zwrotnego oddziałują bezpośrednio na układ nerwowy (podwzgórze), zwiększając lub zmniejszając wrażliwość poszczególnych ośrodków seksualnych, oraz czynią top ośrednio poprzez oddziaływanie na przysadkę mózgową.

Leave a Reply