Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Mięsaki ściany mięśniowej macicy

Mięsak ograniczony przedstawia się jako pojedynczy, miękkawy, ostro się odcinający od reszty ściany mięśniowej guz, otoczony – przynajmniej przez pewien czas – torebką. Na przekroju przypomina on mięśniaka, ma jednak barwę raczej szarawomatową i nie wykazuje tak wybitnej budowy zrazikowej. Na powierzchni guza widnieją często pola martwicze lub wybroczyny krwi, a wewnątrz niego spotykamy przestrzenie puste, przypominające większe lub mniejsze torbiele wypełnione jasnożóltą lub krwisto podbarwioną cieczą. Przestrzenie te powstają wskutek rozpadu obumarłej tkanki lub też wybitnego miejscowego poszerzenia naczyń chłonnych czasem są one również następstwem zaburzeń krążenia krwi w obrębie guza oraz jego obrzęku.

Budowa mikroskopowa guzów wykazuje dużą rozmaitość, gdyż tworzące go komórki należą do typów mieszanych. Jest też rzeczą znamienną, że w jednym i tym samym mięsaku mogą występować obok siebie komórki wrzecionowate, okrągłe i wielokształtne.

Mięsaki ograniczone rozwijają się zrazu śródściennie. Do większych rozmiarów mogą dojść dopiero z chwilą przekształcenia się ich w guzy podsurowicze lub pod- śluzowe. Mięsaki podśluzowe bardzo łatwo zmieniają się w twory polipowate, które – rodząc się pod wpływem skurczów macicy – stają się czasem powodem do wynicowania jej ściany. Jest rzeczą pewną, że do wynicowania macicy dochodzi częściej w związku z „rodzeniem się“ mięsaka podśluzowego niż mięśniaka – najprawdopodobniej wskutek zmięknienia i złośliwego nacieczenia mięśnia macicy.

Leave a Reply