Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
wakacje nad morzem Zalando Lounge
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Mięśniaki pozaotrzewnowe część 2

Uplawy są objawem, który bardzo często towarzyszy mięśniakowatości macicy. Są one następstwem podrażnienia przez guz zgrubiałej śluiówki. Mają charakter śluzowych lub śluzowo-ropnych, rzadkich, czasem różowo podbarwionych od- chodów. W przypadkach mięśniaków podśluzowych, zwłaszcza uszypułowanych, które ulegają gniciu, mogą one mieć woń bardzo przykrą (jak w raku macicy).

Mniejsze znaczenie mają inne objawy towarzyszące rozwojowi mięśniaków macicy. Dotyczą one przede wszystkim narządu krążenia i pozostają w związku z obfitymi krwawieniami miesięcznymi. Tzw. serce mięśniakowate (car myomatosum) odznacza się małą wydolnością i wielką wrażliwością na wysiłki fizyczne. Jakkolwiek w wielu przypadkach stwierdzamy w mięśniu sercowym zwyrodnienie tłuszczowe, zanik lub ogniska przewlekłego zapalenia, występowanie takich objawów, jak przyspieszone lub nieregularne tętno, nie zawsze da się anatomicznie usprawiedliwić. W każdym razie trudno twierdzić z całą stanowczością, aby dolegliwości sercowe pozostawały w bezpośrednim związku z mięśniakami, a nie były następstwem np. długotrwałych krwawień i ogólnego osłabienia. Duże mięśniaki mogą natomiast powodować miejscowe zaburzenia w krążeniu krwi. Wywołują one często żylaki na kończynach dolnych, obrzęki nóg koło kostek, zakrzepy itp. Nie jest to jednak bynajmniej regułą. Stan serca zdaje się wpływać w sposób decydujący na powstawanie tych zaburzeń, gdyż nawet bardzo duże guzy mogą wzrastać bez wywoływania ich.

Leave a Reply