Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

NIEDOCUKRZENIE (.HYPOGLYCAEMIA)

Poziom cukru w krwi (prawidłowo 3-0—12-0 mg’%) zależy od podąży, trawienia i wchłaniania węglowodanów z przewodu pokarmowego, od intensywności procesu glikogenezy, neoglikogenezy i glikogenolizy, od przenikania glikozy przez błony komórkowe oraz ewentualnego wydalania jej z moczem. Przemianą węglowodanową kieruje bezpośrednio układ enzymatyczny, a pośrednio neurohormonalny (kora mózgowa, między- mózgowie, przysadka, trzustka, nadnercze i tarczyca). Niedocukrzenia krwi nie można więc traktować jako jednostki chorobowej o jednolitej, etiopatogenezie — jest to objaw, którego przyczyną mogą być wielorakie zaburzenia.

Niebezpieczeństwo hipoglikemii polega na ograniczeniu dowozu do komórek podstawowego produktu odżywczego, jakim jest glikoza. Ponieważ najwrażliwsze na niedobór cukru są komórki kory mózgowej, przeto pierwsze objawy niedocukrzenia zależą od zaburzenia ich czynności. Nie ma jednak ścisłej korelacji między objawami klinicznymi a stopniem niedoboru cukru we krwi. Na kształtowanie obrazu chorobo-wego duży wpływ wywiera gwałtowność wahań poziomu glikemii.

Leave a Reply