Wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
kosmetyki na trądzik
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE LEKÓW O DZIAŁANIU HORMONALNYM

Leki syntetyczne o działaniu hormonalnym: estrogennym lub progestagen- nym są stosowane w ograniczonym zakresie ze względu na ich wpływ teratogenny. Nie ulega wątpliwości, że stosowanie egzogennych hormonów steroidowych we wczesnych okresach ciąży, zwłaszcza progestage- nów, może spowodować androgenizację zewnętrznych narządów płciowych płodu. Dotyczy to szczególnie stosowania progestagenów, pochodnych testosteronu. Należy przyjąć, że w ciąży nie podaje się obecnie pochodnych testosteronu, jak też leków skojarzonych (środków antykoncepcyjnych).

W celu podjęcia decyzji stosowania leków hormonalnych w ciąży należy przyjąć konieczność rozpoznania ich niedoboru w toku rozwoju ciąży. Badania cytohormonalne, badania stężenia estrogenów, a szczególnie estriolu i prognandiolu, wykazują, czy istnieje niedobór hormonów ciążowych.

Niekiedy podjęcie decyzji stosowania leków hormonalnych w rozwoju, ciąży może wynikać z uprzednich ocen stanu hormonalnego pacjentki przed ciążą, które przeprowadzono w wyniku powtarzających się poronień (niedorozwój macicy, niepłodność czynnościowa itp.). Stąd w pewnej grupie przypadków ciąży zagrożonej stosuje się dwie grupy leków. 30 syntetycznych o działaniu hormonalnym. Należą do nich pochodne progesteronu i niesteroidowe estrogeny,

Kapronian 17-hydroksyprogesteronu (Kaprogest, Provera) jest lekiem stosowanym w zagrażającym poronieniu, powoduje zmniejszenie akcji skurczowej mięśnia macicy, a działając na endometrium i myometrium pozwala na utrzymanie zagrożonej ciąży. Jego stosowanie powinno być ograniczone do przypadków ciąż zagrożonych, zaawansowanych (ponad 30-12-tygodniowych) i tylko do okresu nasilenia akcji skurczowej.

Leave a Reply