Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
malowanie proszkowe Gliwice
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE MORFINY

W wymienionych stanach klinicznych atropinę można zastąpić pochodnymi fenotiazyny. W przeciwieństwie do atropiny skopolamina działa uspokajająco, depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i wykazuje sy- nergizm z morfiną i petydyną, powoduje stan uspokojenia i niepamięć wsteczną, jednak u niektórych osób, głównie dzieci i chorych w wieku podeszłym z miażdżycą, może wywołać stan dezorientacji oraz pobudzenie psychiczne i ruchowe, co objawia się nawet w okresie wyprowadzania chorego ze znieczulenia ogólnego [7].

W premedykacji stosowano są z reguły narkotyczne leki przeciwbólowe (morfina, petydyną, fentanyf, pentazocyna) ze względu na ich silne działanie analgetyczne.

Najistotniejszymi objawami działania niepożądanego morfiny są: depresja ośrodka oddechowego, pobudzenie nerwu błędnego, chemorecep- torów aren posfrema, powodujące wymioty oraz uwalnianie histaminy. Podczas jej stosowania upośledzona jest perystaltyka żołądka i jelit, zwiększone napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, głównie dróg żółciowych i zwieracza bańki wątrobowo-trzustkowej (Oddiego) oraz zahamowana jest w znacznym stopniu diureza. Morfina działa także prze- ciwkasziowo i przeciwbiegunkowe.

Leave a Reply