NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE MORFINY
W wymienionych stanach klinicznych atropinę można zastąpić pochodnymi fenotiazyny. W przeciwieństwie do atropiny skopolamina działa uspokajająco, depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i wykazuje sy- nergizm z morfiną i petydyną, powoduje stan uspokojenia i niepamięć wsteczną, jednak u niektórych osób, głównie dzieci i chorych w wieku podeszłym z miażdżycą, może wywołać stan dezorientacji oraz pobudzenie psychiczne i ruchowe, co objawia się nawet w okresie wyprowadzania chorego ze znieczulenia ogólnego [7].
W premedykacji stosowano są z reguły narkotyczne leki przeciwbólowe (morfina, petydyną, fentanyf, pentazocyna) ze względu na ich silne działanie analgetyczne.
Najistotniejszymi objawami działania niepożądanego morfiny są: depresja ośrodka oddechowego, pobudzenie nerwu błędnego, chemorecep- torów aren posfrema, powodujące wymioty oraz uwalnianie histaminy. Podczas jej stosowania upośledzona jest perystaltyka żołądka i jelit, zwiększone napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, głównie dróg żółciowych i zwieracza bańki wątrobowo-trzustkowej (Oddiego) oraz zahamowana jest w znacznym stopniu diureza. Morfina działa także prze- ciwkasziowo i przeciwbiegunkowe.