Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
jak usunąć korniki z drewna
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIE PRZY LECZENIU HORMONAMI TARCZYCY CZĘŚĆ 2

We krwi obwodowej można spotkać leukopenię lub później leukocyto- zę ze zwiększoną liczbą młodych postaci krwinek białych. U osób chorych na cukrzycę z reguły zwiększa się dobowe zapotrzebowanie na insulinę.

Do innych niepożądanych skutków leczenia preparatami tarczycy mogą należeć bóle stawów, bezsenność i podniecenie.

W przypadku stosowania wyciągów z całej tarczycy liczba i częstość działań niepożądanych jest większa, a działanie zasadnicze jest mniej pewne i stałe. W części wiąże się to z niedostateczną standaryzacją serii produkcyjnych.

Szczególna sytuacja istnieje w przebiegu niedoczynności tarczycy pochodzenia podwzgórzowo-przysadkowego skojarzonej często z obniżeniem czynności kory nadnerczy [5, 6], Opisano przypadki zgonów przy zbyt intensywnym leczeniu hormonami tarczycy przed wyrównaniem czynności kory nadnerczy za pomocą substancji ACTH lub kortyzonem, np. w przebiegu zespołu Sheehana. Wobec tego obowiązuje zawsze zasada, że przed podaniem preparatów tarczycy należy w pełni wyrównać niedomogę kory nadnerczy [4, 8],

Zbyt duże dawkowanie, zbyt długie lub oparte na niewłaściwych wskazaniach leczenie hormonami tarczycy mogą prowadzić do zespołu jatro- gennych objawów nadczynności tarczycy. Tyreotoksykozę powodują częściej większe dawki tyreoidyny (rzędu 200 mg) lub soli sodowej L-ty- roksyny (rzędu 100 gg) stosowane przez kilka tygodni. Istnieją jednak osoby o większej wrażliwości, u których thyreotoxicosis lactitia pojawia się w czasie stosowania znacznie mniejszych dawek. Niekiedy hormony tarczycy stosowane jako leki mogą wywoływać nadczynność tarczycy ze zwiększonym wytwarzaniem endogennych hormonów tego gruczołu [7, 8].

Leave a Reply