Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
uzależnienie od hazardu Olsztyn
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

NOWOTWORY SROMU ZŁOŚLIWE – ROZWINIĘCIE

Na nowotwór ten chorują kobiety przeważnie w wieku podeszłym. Często punktem wyjścia dla niego bywa zwyczajny naemts pigmentosus na sromie.

Rokowanie w mięsaku barwnikowym jeszcze gorsze niż w mięsaku zwykłym. Dlatego też w razie najmniejszego podejrzenia należy przystąpić do zabiegu doszczętnego wycinając szeroko guz w granicach zdrowych tkanek wraz z węzłami pachwinowymi i udowymi.

Odnosi się to również i do przypadków, w których zachodzi podejrzenie co do złośliwego zwyrodnienia naevus pigmentosus.

– c)RAK SROMU (carcinoma vulvae)

Rak sromu jest o wiele częstszy niż mięsak. Występuje on jednak w ustroju kobiety o wiele rzadziej niż rak macicy. Spotykamy go zwykle u osób starszych z końcem szóstego i w ciągu siódmego dziesiątka lat życia, a więc już po ustaniu cyklów miesięcznych. Przed czterdziestką jest rzadziej spotykany, ale opisano go również u młodych kobiet, a nawet u dzieci. Przebyte porody i poronienia nie wywierają na powstanie raka sromu żadnego wpływu.

W pewnym odsetku przypadków (io-15%) rozwój raka sromu poprzedza łuszczyca sromu (leukcplakia vulvae), która jest też uważana za zmiany przedrakowe. Sprawa chorobowa określana mianem marskości sromu (kraurosis vulvae), którą dawniej utożsamiano z łuszczycą sromu, nie ma natomiast skłonności do zwyrodnienia złośliwego. Polega ona na zaniku sromu, czemu towarzyszą pewne zmiany w skórze oraz zwężenie wejścia do pochwy ( Watts Eden).

Rak sromu rozwija się najczęściej na wewnętrznej stronie wargi większej, na wargach mniejszych, na łechtaczce i w okolicy ujścia cewki moczowej. Trafia się jednak także na skórze wzgórka łonowego, na międzykroczu, a nawet w gruczole Bartholina.

Rozwojowi raka sromu nie towarzyszą zrazu bóle. Dolegliwości przejawiają się raczej w postaci świądu. W miarę jednak zajmowania przez nowotwór większej powierzchni i nacie- czenia rakowego głębiej leżących tkanek chora zaczyna doznawać bólów.

Leave a Reply