Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
www.operacjezacmy.pl whiteclinic.pl
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Objawy towarzyszące uwięźnięciu macicy ciężarnej

Bardzo ważne natomiast jest ustosunkowanie się lekarza do zagadnienia ciąż w tyłozgiętej macicy, która nie była odprowadzona i leczona przez założeni krążka. Nie ulega wątpliwości, że tylozgięta, ciężarna macica pozostaje zrazu w ty nieprawidłowym położeniu. W miarę rozwoju ciąży położenie jej może być rozmaite W dużym odsetku przypadków dochodzi do samoistnego podniesienia się tyło żgiętego trzonu.

Pewną rolę odgrywają tutaj więzadła obie, które pociągają powiększony narząd ku przodowi. Jeśli jednak trzon ńie zdoła się wyprostować, łatwo dojść może albo do poronienia i, to zwykle między 2-4. miesiącem ciąży, albo też do uwięźnięcia macicy (incarceratio uteri retrofiecti gravidi). Objawy towarzyszące uwięźnięciu macicy ciężarnej są uzależnione w pewnej mierze od tego, czy mamy do czynienia z jej tyłozgięciem, czy też tylopochyleniem.

W przypadku tyłozgięcia niepokojące objawy występują zwykle wcześniej (z końcem 3 miesiąca ciąży). Polegają one na zaburzeniach czynności pęcherza moczowego, które są następstwem zapalenia pęcherza, a nawet zgorzeli jego ścianek. W przypadkach tyłopochylenia głównym objawem jest ucisk na prostnicę, podczas gdy objawy pęcherzowe (np. ischuńa paradoxa) – przynajmniej z początku – nie są tak wybitnie zaznaczone. Występują one dopiero w połowie czwartego miesiąca ciąży.

Możliwość powstania wspomnianych powikłań w przebiegu ciąży w tyło- zgiętej lub tyłopochylonej macicy sprawia, że stwierdzenie tego rodzaju przemieszczeń macicy jest wskazaniem do natychmiastowego odprowadzenia trzonu i założenia krążka na okres 14-16 tygodni, gdyż przypuszczenie, że macica może sama wyprostować się, nie zawsze się sprawdza.

Leave a Reply