Maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
wynajem agregatów prądotwórczych warszawa
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Obniżenie poziomu cukru we krwi

Przy obniżeniu poziomu, cukru we krwi występuje ogólne osłabienie, niechęć do pracy, rozdrażnienie, bóle i zawroty głowy, często silne bóle w nadbrzuszu połączone z nudnościami i wymiotami. Typowymi objawami są wzmożone łaknienie i pragnienie oraz silne poty. Przy pogłębianiu się niedocukrzenia dochodzi do postępującego zamroczenia, w końcu do głębokiej śpiączki.

W przeciwieństwie do śpiączki cukrzycowej napięcie mięśniowe i odruchy fizjologiczne są tu wzmożone, często występują dodatnie odruchy patologiczne (objaw Babińskiego). Tętno jest dobrze wypełnione, ciśnienie tętnicze nie obniżone. Występują drgawki toniczno-kloniczne o typie ogniskowym lub uogólnione, przypominające niekiedy zupełnie padaczkę. Jeżeli chory nie otrzyma dostatecznie wczesnej pomocy, dochodzi do trwałych zmian anatomicznych (liczne drobne ogniska krwiotoczne, zwyrodnienie komórek zwojowych z następowym rozrostem gleju), będących przyczyną encefalopatii, a nawet zgonu. Zespół niedocukrzenia występuje najczęściej u chorych na cukrzycę wskutek przedawkowania insuliny, obniżenia ilości pobieranego pokarmu, gwał-townego wysiłku fizycznego. Śpiączka spowodowana podawaniem insuliny krystalicznej pojawia się nagle. Przy niedocukrzeniu po insulinie wolno wchłaniającej się objawy zwiastunowe są wyraźniej zaznaczone, typowe są tu nocne napady niedocukrzenia. Innymi przyczynami hipoglikemii są np. nadmierne wydzielanie insuliny endogennej, niedosta- teczne wydzielanie glukagonu, niedoczynność przedniego płata przysadki, kory nadnercza i tarczycy, niektóre zaburzenia centralnego układu nerwowego, niektóre choroby wątroby (np. ostra martwica). Należy pamiętać, że niedocukrzenie jest częstą przyczyną osłabienia, rozdrażnienia, bólów głowy i potów występujących na czczo lub przy przedłużeniu przerw między posiłkami.

Leczenie. Postępowanie przy niedocukrzeniu zależy od ciężkości stanu chorego. W lekkich przypadkach wystarcza spożycie kilku kostek cukru lub wypicie szklanki dobrze osłodzonego soku owocowego czy herbaty. W śpiączce z niedocukrzenia podajemy dożylnie 2-0—4-0 ml 2-0—4-0% glikozy nie dysponując glikozą wstrzykuje się podskórnie Va—1 mg adrenaliny. Dalsze leczenie będzie zależało od przyczyny niedocukrzenia. Ogólnie obowiązującym wskazaniem dietetycznym przy skłonności do hipoglikemii jest częste spożywanie niewielkich ilości pokarmów. W hiperinsulinizmie endogennym unikamy nadmiaru węglowo-danów, które pobudzają trzustkę do zbyt intensywnego wytwarzania insuliny. Wyspiaki trzustki leczy się operacyjnie.

Leave a Reply