Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Białystok
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

OKRES POKWITANIA CZĘŚĆ 2

Podział ten z punktu widzenia ginekologa wydaje się jednak niepotrzebny, gdyż podkreśla zbyt subtelne różnice, które utrudniająw ogóle ocenę pokwi- tania. Odnoszenie wszystkicli zjawisk, jakie zachodzą w tym okresie przejściowym, do wystąpienia wyłącznie czynności jajników', nie tłumaczy jednak dostatecznie ich istoty, gdyż pewną rolę odgrywa tu również międzymózgowie, a także inne gruczoły dokrewne, których czynności po ujawnieniu się działania jajników zatracają znamię tymczasowości, a które-jak i jajniki- pozostają pod przemożnym wpływem kory mózgowej. Kora mózgowa stanowi jakby nadrzędną instancję, która za pomocą odruchów bezwarunkowych i warunkowych rządzi układem hormonalnym.

Objawy okresu pokwitania należy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią objawy związane bezpośrednio z wystąpieniem cyklów miesięcznych. Do drugiej zaliczamy wszelkie objawy pozostające w luźnym związku z czynnością jajników, będące przeważnie wypadkową działania zespołu gruczołów dokrewnych i dotyczące narządów nie przeznaczonych do celów rozrodczych. Zmiany, które następują w całym ustroju kobiety w okresie pokwitania, muszą być z natury rzeczy różnorodne, należy jednak podkreślić, że pewna ich część dotycząca np. rozwoju psychicznego jednostki jest trudna do ujęcia w określone ramy kliniczne.

Zasadniczy i rzucający się w oczy objaw pokwitania, jakim jest wystąpienie pierwszej miesiączki ze wszystkimi towarzyszącymi jej zmianami w śluzówce macicy, pozostaje w związku z czynnością pęcherzyka Graafa i ciałka żółtego.

Leave a Reply