Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
sylwester wisła
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Określenie czynności gruczołów

Dla określenia czynności gruczołów dojrzewania płciowego u dziew- systencję, rozwój zewnętrznych i wewnętrz- czynki 13-ietniej z -chondrody- nych narządów płciowych (u dziewcząt ko- strofią. nieczne badanie ginekologiczne) oraz rozwój trzeciorzędowych cech płciowych. Duże znaczenie ma ocena biotypo- logiczna (omówiona w następnym rozdziale). W uzasadnionych przypadkach wykonuje się biopsję jąder u chłopców. U mężczyzn obowiązuje badanie nasienia. W wątpliwych przypadkach oznacza się płeć genetyczną, wydalanie gonadotropin i 17-ketosterydów. Szczególnie użyteczne są tzw. testy dynamiczne (np. wzrost wydalania 17-ketosterydów pod wpływem gonadotropin lub ACTH). U dziewcząt obowiązuje (przy podejrzeniu nieprawidłowego rozwoju płciowego) badanie cytologiczne wymazów pochwowych, wskazane jest badanie śluzu szyjkowego oraz biopsja śluzówki macicy. Poleca się codzienne mierzenie rannej ciepłoty w odbytnicy — w okresie jajeczkowania podnosi się ona o około -0,5°.

W poszczególnych przypadkach oznacza się poziom gonadotropin, estrogenów, pregnandiolu, 17-ketosterydów. Należy jednak pamiętać, że o ilości wydalanych 17-ketosterydów decyduje w dużym stopniu wytwarzanie androgenów nadnerczowych. Ważne są zdjęcia rtg układu kostnego, bowiem pozwalają określić wiek kostny dziecka.

Leave a Reply