Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Ośrodki seksualne w podwzgórzu

O decydującym wpływie podwzgórza na zachowania seksualne świadczą wyniki badań eksperymentalnych (stymulacje i uszkodzenia podwzgórza oraz implantacje hormonów płciowych w różne okolice podwzgórza) oraz obserwacje kliniczne poczynione na ludziach z uszkodzeniem podwzgórza. Wyniki tych badań przemawiają za tym, że w podwzgórzu znajdują się różne, antagonistycznie działające struktury nerwowe, stymulujące lub hamujące zachowania seksualne.

Sawyer (1957) uzyskał dane świadczące o lokalizacji ośrodka seksualnego w podwzgórzu na podstawie pobudzania narządów płciowych królików oraz wykonywania u nich badań elektroencefalograficznych (EEG). Odtąd wielu badaczy wykonywało doświadczenia z pobudzaniem różnych okolic podwzgórza. Spostrzeżono zmiany w zakresie męskiej aktywności seksualnej po stymulacji w okolicy pola przedwzrokowego i przedniej części podwzgórza. Stwierdzono też, że u niektórych samców szczurów występowały erekcje prącia po stymulacji za pomocą elektrod tkwiących w przedniej grzbietowo-bocznej części podwzgórza. Oprócz erekcji dochodzi do intromisji i ejakulacjj oraz prób pokrywania nawet wytrzebionych samic. Wszelkie te czynności seksualne występują tuż po włączeniu prądu pobudzającego elektrody oraz znikają po jego wyłączeniu. Świadczy to o wpływie na seksualność dokonanym za pośrednictwem układu nerwowego, a nie wskutek oddziaływań hormonalnych. Przez stymulację elektrodami brzuszno-przyśrodkowego pola guza popielatego spowodowano też u szczurów ejakulacje.

Leave a Reply