Prednizon i prednizolon i ich pochodne
Prednizon staje się w organizmie czynny biologicznie po przemianie w prednizolon. Przemiana ta zachodzi szybko i ulega jej niemal cala dawka podanego leku, dlatego uważa się, że oba leki mają podobną siłę działania. W przypadku uszkodzenia miąższu wątroby może dojść do upośledzenia przemiany i wtedy bezpieczniej jest posługiwać się prednizo- lonem. Prednizon i prednizolon łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego i rozpoczynają działanie w ciągu godziny. W razie nagłego zagrożenia życia, ze wskazaniami do użycia glikokortykosteroidów, wstrzykuje się dożylnie bursztynian prednizolonu (np. Solu-Decortin) albo pochodną kwasu tetradyhydroftalowego (Fenicort, Ultracorten H). Wymienione preparaty można również wstrzyknąć domięśniowo wykazują wówczas nieco opóźnione działanie,
Prednyliden, 16-metyIenowa pochodna prednizolonu (Decortilen), wykazuje zbliżoną do związku macierzystego aktywność biologiczną. Oprócz tabletek po 6 i 12 mg producent wprowadził na rynek tabletki po 24 i 60 mg, przeznaczone do stosowania w dawce jednorazowej co drugi dzień. Łatwo rozpuszczalny dietyloaminooctan (Decortilen solubile) może być wstrzyknięty zarówno dożylnie, jak domięśniowo i dostawowo.
Parametazon działa przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo w najczęściej stosowanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na gos- podarkę wodno-mineralną. W postaci fosforanu może być stosowany pozajelitowo w stanach wymagających doraźnego zastosowania leczniczego.