Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Przebicie pochwy lub macicy

Przebicie macicy, pochwy – zwłaszcza sklepienia tylnego – oraz towarzyszące im często okaleczenia jelit, pęcherza moczowego i otrzewnej są tym groźniejsze, że bardzo często łączą się z ciężkim zakażeniem. Przedmioty używane do przerwania ciąży zarówno przez same ciężarne, jak i przez osoby postronne są tak różne, że trudno się nawet silić na ich wymienienie. Należy jednak pamiętać, że i w czasie zabiegów chirurgicznych mających na celu przerwanie ciąży przytrafić się mogą skaleczenia, i to najwpraw- niejszemu ginekologowi.

Powikłania występujące w przebiegu najrozmaitszych zabiegów chirurgicznych, a polegające na uszkodzeniu i okaleczeniu narządów, które sąsiadują z polem operacyjnym, należy również uważać za uraz, gdyż powodem ich powstania jest albo niezawiniony przypadek, albo błąd sztuki lekarskiej. Do najczęstszych skaleczeń w przebiegu operacji ginekologicznych należą: przebicie macicy (zgłębnikiem, rozszerzadłem Hegara lub łyżeczką), zranienie pęcherza moczowego lub moczo- wodu (w czasie rozszerzonego zabiegu brzusznego Wertheima z powodu raka szyjki macicy) oraz skaleczenie odbytnicy (podczas wykonywania plastyki tylnej ściany pochwy).

Większość wspomnianych urazów części rodnych kobiety – poza porodowym – należy do rzadkości, mimo że etiologia ich jest różnorodna. Różne są również i schorzenia przez nie wywołane, tak jeśli chodzi o skutki doraźne, jak i późniejsze następstwa. Z natury rzeczy najrzadziej zdarza się okaleczenie zdrowych przydatków, gdyż chronione przez powłoki brzuszne nie biorą one udziału w akcie porodowym, poza tym odznaczają się one ruchomością, która umożliwia im cofnięcie się i usunięcie w głąb w razie przypadkowego urazu.

W omówieniu okaleczeń żeńskich części rodnych uwzględnimy ich podział anatomiczny rezerwując osobne miejsce tylko dla przetok.

Leave a Reply