Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Przebieg badania wewnętrznego

Pozycja ta – rzadko zalecana – nadaje się do oględzin górnych odcinków pochwy oraz pewnych operacji ginekologicznych. Czasami okazuje się konieczne badanie wewnętrzne w pozycji stojącej (przy wypadaniu i zmianach położenia macicy, w pierwszych miesiącach ciąży u kobiet otyłych, przy starych zmianach zapalnych przydatków, które nie dają objawów podmiotowych), gdyż umożliwia ona w danych warunkach lepsze zorientowanie się co do stanu narządów rodnych kobiety.

Na ogól badanie wewnętrzne odbywa się w ułożeniu kobiety na plecach z udami przykurczonymi i rozchylonymi. Lekarz staje między nogami chorej, jeśli ta spoczywa na krześle ginekologicznym, lub siada po jej stronie prawej, jeśli ta leży na kanapce, zbliża rękę prawą do sromu badanej i kciukiem, i palcem wskazującym lewej ręki rozchyla jej wargi sromowe. Dokonawszy oględzin sromu wprowadza do pochwy palec wskazujący lub, jeśli warunki są odpowiednie, wskazujący i środkowy ręki prawej, uciskając na międzykrocze. W pewnych przypadkach badanie napotyka jednak trudności, o których pouczają również oględziny sromu (zapalenie sromu, zamknięcie wejścia do pochwy wrodzone lub nabyte, zarośnięcie pochwy częściowe, a przede wszystkim zachowana błona dziewicza). W razie stwierdzenia zachowanej błony dziewiczej najlepiej z badania przez pochwę zrezygnować i przystąpić do badania przez odbytnicę, chyba że kształt i rozciągliwość błony dziewiczej umożliwiają wprowadzenie jednego palca do pochwy bez jej uszkodzenia. W każdym razie badanie przez pochwę dziewic oraz małych dziewczynek, jeśli badanie wewnętrzne jest konieczne, należy wykonywać bardzo ostrożnie i najlepiej w obecności osoby drugiej. Stwierdzenie objawów ostrego zapalenia pochwy lub sromu, częściowego zarośnięcia pochwy i prze- czulicy pochwy nie stanowi wprawdzie bezwzględnego przeciwskazania do dwuręcznego badania przez pochwę, w praktyce jednak stanowi przeszkodę tak poważną, że lepiej uciec się do obmacania narządów rodnych przez odbytnicę, jeśli próby wprowadzenia palca do pochwy wywołują ból.

Leave a Reply