Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
prywatny ośrodek leczenia uzależnień Gdańsk
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

PRZEBIEG ZAKAŻENIA GRUŹLICZEGO I KLASYFIKACJA GRUŹLICY

Gruźlica, podobnie jak każda choroba zakaźna, ma swoje wrota zakażenia, okres wylęgania, drogi szerzenia się drobnoustrojów, miejsce i rodzaj zmian, czas trwania, wpływ na narządy wewnętrzne i procesy odpornościowe. Ale ma również cechy swoiste, różniące ją od innych chorób zakaźnych. Otóż przede wszystkim może przebiegać bardzo rozmaicie, tak że właściwie trudno mówić o jakiejś typowości w przebiegu, a po drugie, nie każdy osobnik przechodzi wszystkie okresy choroby, gdyż ta może zatrzymać się w dowolnym czasie. Ta różnorodność przebiegu, niespodziane występowanie na przemian remisji i obostrzeń sprawiają, że nie możemy nigdy przewidzieć dokładnie czasu wyleczenia ani ostatecznego wyniku choroby.

Obecnie — z praktycznych względów — stajemy na stanowisku, że dziecko rodzi się wolne od zarazków gruźlicy, choćby pochodziło od matki chorej, i że jeżeli zaraz po urodzeniu odizolujemy noworodka od matki, to nie zapada on na gruźlicę. Pamiętamy przy tym, że wyjątkowo zdarzają się wrodzone postacie gruźlicy. Takie wewnątrz- łonowe zakażenie może nastąpić na skutek przedostania się prątków ze zmienionego chorobowo łożyska do obiegu krwi płodu. Trudno jest rozstrzygnąć, czy samo zakażenie następuje w okresie życia płodowego, czy w czasie porodu. Często ma to miejsce pod koniec ciąży, a ognisko pierwotne znajdujemy w okolicy wątroby. Te przypadki gruźlicy zwykle kończą się śmiercią do 3 miesiąca życia wśród objawów zaburzeń jelitowych czy zapalenia płuc. Anatomopatologiczne zmiany wtedy znajdowane przeważnie są nieznaczne, a rozpoznanie ustala dokładnie dopiero badanie histologiczne.

Leave a Reply