Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
klinikafizjoterapii.com/home,25,masaz.html
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

PRZEDWCZESNE DOJRZEWANIE PŁCIOWE

Rozpoznajemy je wówczas, gdy dojrzewanie zaczyna się przed 9 r. życia. Występuje dwa razy częściej u dziewcząt niż u chłopców.

Przedwczesne dojrzewanie dzielimy na pravídziwe (pubertas praecox vera), cechujące się poza rozwojem drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych także pełną wydolnością gonad, zarówno hormonalną, jak i rozrodczą, oraz *r z e k o m e (pubertas praecox spuria = pseudo- pubertas praecox), gdzie mimo rozwoju narządów płciowych i trzeciorzędowych cech seksualnych nie stwierdza się pełnej dojrzałości gruczołów płciowych.

Przyczynami przedwczesnej dojrzałości prawdziwej są: I. Anatomiczne uszkodzenia centralnego układu nerwowego, jak guzy, stan po zapaleniu mózgu, nieprawidłowości wrodzone podwzgórza. Dawniej dużą rolę przypisywano szyszynce — dziś sądzi się, że nie ma ona żadnej funkcji wewnątrzwydzielniczej, a guzy jej mogą spowodować przedwczesne pokwitanie tylko wtórnie, na skutek bezpośredniego czy pośredniego (wodogłowie) drażnienia odpowiednich ośrodków pod wzgórza. Neuropochodnemu dojrzewaniu przedwczesnemu towarzyszy często szereg innych objawów, świadczących o uszkodzeniu podwzgórza.

II. Przedwczesna aktywizacja przysadki do wydzielania gonadotropin — tzw. konstytucyjne dojrzewanie przedwczesne. Nie stwierdza się tu żadnych uszkodzeń morfotycznych ośrodków podwzgórzowych ani przysadki. Przyczyna tej anomalii nie jest wyjaśniona — niekiedy występuje rodzinna skłonność do tego typu przedwczesnego dojrzewania. Początek może być bardzo rychły. Opisano przypadek dziewczynki, która urodziła się z rozwiniętymi gruczołami sutkowymi i owłosieniem łonowym i miesiączkowała od 6 tygodnia życia inna, w wieku 5 lat i 7 miesięcy urodziła syna o wadze 2,6 kg. Osobnicy ci jako dorośli nie wykazują żad-nych poważniejszych odchyleń od normy.

Leave a Reply