Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
metanabol bałkan metanabol bałkan
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Przewodzie Gartnera

Niezależnie od guzów i nowotwoiów pochodzących z macicy, trąbek lub jajników spotykamy w więzadle szerokim, chociaż w bardzo rzadkich przypadkach, guzy rozwijające się z tkanek samego więzadia oraz z resztek ciała Wolffa.

Spośiód tych tworów na uwzględnienie zasługują przede wszystkim guzy przy- jajnika i nadjajnika. Rozwijają się one z pozostałości ciała i przewodu pranercza, a występują najczęściej w postaci torbieli.

– a)Torbiel nadjajnika (cystis epoephoron). Cienką ścianę kanalików nadjajnika utworzoną z tkanki łącznej i włókien sprężystych, a zawierającą często i włókna mięśni gładkich, wyściela nabłonek jednowarstwowy, walcowaty, pokryty nabłonkiem migawkowym, taki sam jak w szczątkach ciała pranercza oraz w tzw. przewodzie Gartnera. Jeden, a czasem nawet kilka kanalików nadjajnika może przekształcić się w torbiel. TorLiele te, z reguły jedr.okomorowe i niewielkie, ale mogące czasem dojść do większych rozmiarów, rosną bardzo powoli. Rozpięty na nich jajowód w przypadkach dużych guzów ulega znacznemu wydłużeniu.

Zawierają one skąpą ilość płynu, tak że w dotknięciu robią wrażenie miękkich i wiotkich. Płyn stanowiący ich treść jest bezbarwny, ma niski ciężar gatunkowy i zawiera pewną ilość białka oraz soli.

Torbiele nadjajnika tworzą się najczęściej w kanalikach biegnących prostopadle ku jajnikowi, rzadziej w górnej części komunikującego się z nimi przewodu Gartnera. Torbiele rozwijające się w dolnym odcinku przewodu Gartnera wspomniane były w opisie torbieli pochwy.

Torbiele nadjajnika nie są guzami złośliwymi.

Leave a Reply