Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
rak kolczystokomórkowy
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Przymacicze (tkanka miednicza)

Zupełnie niesłusznie dawniej określano niekiedy nadjajnik nazwą paraovańumvi. Poniew sam narząd nie leży z boku jajnika, przyimek grecki „para“ hył tu użyty nieodpowiednio. Zwrac na to uwagę już Rosner w swoim podręczniku ginekologii, polecając mianownictwo tam zastosowa (Frzyp. autora).. rozwiniętych narządów miednicy malej. Ponieważ macica jako narząd leżący w środkowej linii ciała jest narażona na największy ucisk od góry, wiążą się z nią największe zagęszczenia tkanki łącznej.

Zagęszczenia te nie stanowią jakiegoś jednolitego pokładu łącznotkankowego, ale tworzą pasma w postaci gwiazdy (ryc. 15), przebiegające od środka miednicy, a więc od szyjki macicy do ściany miednicy kostnej i powięzi miedniczej. Ze względu na wybitną rolę, jaką odgrywają one w mechanizmie utrzymywania macicy w prawidłowym położeniu, określa się je czasem ogólną nazwą (ligamentum Suspensorium uteń). W istocie szyjka macicy leży pośrodku miednicy, jakby zamknięta między gwiaździsto się rozchodzącymi, przypomi- nającymi powięź pasmami zagęszczeń tkanki łącznej (relinaculum). Wspomniane zagęszczenia można podzielić na trzy części (E. Martin). Ku przodowi (pars anterior) pasma lącz- notkankowe przebiegają częściowo do dna pęcherza moczowego (ligamenta uterovesicalia medialia), a częściowo obejmują go z obu stron (ligamenta uterovesicalia lateralia) splatając się z utkaniem jego ścian bocznych i zdążają do spojenia łonowego (ryc. 16).

Leave a Reply