Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

ROLA TKANKI DOCELOWEJ W UJAWNIANIU AKTYWNOŚCI BIOLOGICZNEJ

Androgeny można podzielić na grupy w zależności od tego, czy mogą one ulegać tzw, aromatyzacji pierścienia A. Testosteron i androstendion mogą ulegać aromatyzacji i zarówno w obrąbie gonad, jak i w tkankach obwodowych są naturalnymi prekursorami odpowiednio: estradiolu i estronu. Dihydrotestosteron nie ulega aromatyzacji. Aromatyzacja testosteronu w obrąbie pęcherzyka jajnikowego stanowi podstawą prawidłowej czynności dokrewnej jajnika. Większość krążących estrogenów u kobiety pochodzi z tego źródła. Natomiast u mężczyzn jedynie 10- 20% krążących estrogenów pochodzi z gonady, Pozagonadalne pochodzenie estrogenów u mężczyzn wynika z obserwacji, że u chorych leczonych dużymi dawkami testosteronu z powodu hipogonadyzmu rozwija się gi- nekomastia. Testosteron podawany dożylnie ulega aromatyzacji nie w obrąbie gruczołów dokrewnych, a w obrębie mózgu, skóry, tkanki tłuszczowej i wątroby.

W większości tkanek cytoplazmatyczny receptor androgenowy może łączyć się zarówno z testosteronem, jak i z DHT. W niektórych tkankach testosteron może łączyć się z receptorem estrogenowym bez uprzedniej aromatyzacji lub dopiero po przemianie do estrogenów. Różne defekty pojemności i zmian ilościowych receptora androgenowego udokumentowano u ludzi z zespołem feminizujących jąder, W pozostałych licznych odmianach zespołu niewrażliwości na androgeny rola zaburzeń czynności lego receptora wydaje się być mniejsza.

Leave a Reply