Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
http://www.rexmedica.pl/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Rozpoznanie teniozy

Wykrywanie. Rozpoznanie teniozy opiera się na identyfikacji proglotydów w kale, w którym można wykrywać także jaja inwazyjne, o cechach jak u T. sagina- ta. W każdym wykrytym przypadku inwazji tasiemcem uzbrojonym należy przeprowadzić badania (CT, NMR) na obecność wągrów, zwłaszcza w ośrodkowym układzie nerwowym! We krwi obwodowej występuje miernego stopnia (<15%) eozynofilia. Za pomocą testu ELISA wykrywa się koproantygeny tasiemca w kale.

Rozpoznanie cysticerkozy opiera się na badaniu rentgenowskim (zwapniałe larwy) mięśni i czaszki, a także tomografii komputerowej mózgu (CT) i rezonansie ma-gnetycznym (NMR). W badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego wydają się najbardziej charakterystyczne dla wągrzycy następujące cechy: dobra przejrzystość, małe stężenie glukozy, duże stężenie białka, wyraźna pleocytoza, ze znacznym odsetkiem komórek plazmatycznych, limfocytów i eozynofili. W diagnostyce serologicznej wykorzystuje się testy hemaglutynacji pośredniej, immunofluorescencji pośredniej i ELISA. W badaniu histopatologicznym wycinków z mięśni szkieletowych lub tkanki podskórnej można stwierdzić obecność larw. We krwi występuje mierne (<15%) zwiększenie liczby krwinek kwasochłonnych.

W rozpoznaniu różnicowym neurocysticerkozy należy uwzględniać guzy mózgu, zmiany naczyniowe i zapalne (gruźlica, grzybice).

W Polsce tasiemczyca ta podlega obowiązkowej rejestracji i przymusowemu le-czeniu.

Zwalczanie. Profilaktyka oraz terapia i kontrola teniozy tak jak w tasiemczycy wywoływanej przez T. saginata. Trzeba dodać, że wągry giną podczas gotowania, a także po 4 dniach w temp. – 10°C.

W przypadkach wągrzycy przeprowadzane leczenie chirurgiczne bywa skuteczne w ogniskowych, pojedynczych zmianach w ośrodkowym układzie nerwowym. Natomiast we wszystkich rozpoznanych przypadkach wągrzycy podaje się prazy- kwantel (Cesol 50 mg/kg mc. w 3 dawkach przez 14 dni), albendazol (10-15 mg/kg mc. w 2 dawkach przez 30 dni, po 15 dniach przerwy czterokrotne powtórzenie dawki) patrz T. saginata.

Efekty leczenia ocenia się przez monitorowanie przebiegu klinicznego i na podstawie badania CT oraz NMR.

Taenia multiceps (Leske, 1780) Hall, 1910 – Tasiemiec kręćkowy. Występowanie. Tasiemiec pasożytujący w postaci dojrzałej w jelicie cienkim psa, wilka i innych Canidae (kojot, szakal, lis, jenot) w Euroazji, obu Amerykach i Afryce. Żywicielami pośrednimi są przede wszystkim owce, kozy, muflony, rzadziej człowiek, bydło, jaki, żubry, sarny, konie, wielbłądy, renifery, świnie, dziki oraz króliki, u których rozwija się w ośrodkowym układzie nerwowym i rdzeniu przedłużonym, a także w narządach wewnętrznych postać larwalna – cerkoid typu cenur. Cenuroza u ludzi jest wykrywana w południowej Afryce, USA, Brazylii, Anglii i Francji.

Leave a Reply