Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
hologram dla doktoranta kolekcjonerski dermedicus.eu/index.php/dermatologia-kliniczna/tradzik.html
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Rozszerzone włośniczki

Rozszerzone włośniczki stają się bardziej przepuszczalne dla płynów oraz składników morfotycznych i temu należy przypisać łatwość powstawania wybroczyn na ramionach, twarzy i spojówkach oczu. Pomimo sprawniejszego krążenia, nadmierne wysiłki ciężarnych zagrażają naruszeniem jego równowagi czynnościowej.

Układ żylny, odprowadzający w czasie ciąży znacznie większe ilości krwi, ulega trwałemu rozszerzeniu i uszkodzeniu śródbłonków. W dużym stopniu przyczynia się do tego, jeśli chodzi o kończyny dolne i srom, ucisk wywierany przez powiększoną macicę. Nic więc dziwnego, że w tych warunkach łatwiej powstają zatory i zakrzepy, jeśli uwzględnimy i tę okoliczność, że krew jest bardziej lepka, wskutek zwiększonej zawartości globulin i fibrynogenu. Jako skutek uniesienia przepony ku górze i rozszerzenia klatki piersiowej w jej dolnej części, typ oddychania staje się wybitnie piersiowy. Pobieranie tlenu z powietrza jest upośledzone, na co również wpływa i zwiększona wodni- stość krwi. Niedobór ten jest wyrównany wzmożoną czynnością serca i szybszym przepływem krwi w jednostce czasu.

Ze strony przewodu pokarmowego należy podkreślić zmianę kształtu żołądka, który wyglądem upodobnia się do dziecięcego. Częste zaparcia stolca tłumaczymy przemieszczeniem jelit ku górze i na boki, jak i uciskiem części przodującej płodu na okrężnicę zstępującą i esicę. Łatwość występowania zapaleń wyrostka robaczkowego jest spowodowana przesunięciem go ku górze i bardziej na prawo. Wątroba zostaje silnie przyciśnięta do przepony, przez co skłonność do powstawania zapaleń pęcherzyka żółciowego i ujawnienia się kamicy, w czasie ciąży, jest większa.

Zmiany barwikowe skóry, polegające na odkładaniu się barwnika, tłumaczymy zmienioną czynnością kory nadnerczy.

Leave a Reply