Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

Sposób powstawania zaśniadu trąbkowego

W rzadkich przypadkach krwistek pozamaciczny może ulec zropieniu wskutek przedostania się do niego drobnoustrojów (np. w przebiegu rzeżączki lub przedostawania się bakterii z przewodu pokarmowego). Wskutek powstawania wokół takiego ropnia silnych zrostów, które nie dopuszczają do przeniesienia się zakażenia do wolnej jamy otrzewnej, otwiera się on zwykle do odbytnicy lub do pochwy.

Czasami samo otwarcie matczynych naczyń krwionośnych wskutek niszczącego działania trofoblastu może spowodować przerwanie ciąży wskutek wylewu krwi doynętrza jaja płodowego. Powstaje wówczas zaśniad trąbkowy (mola tubaria), który składa się ze skrzepów krwi, z resztek płodu i trofoblastu. Sposób powstawania zaśniadu trąbkowego można by tłumaczyć albo uszkodzeniem płodowych naczyń wśródjajowych, albo przerwaniem ścian przestrzeni międzykosmkowych w kierunku do wnętrza jaja, albo-co zdaniem Czyżewicza jest najprawdopodobniejsze – wtórnie przez nacisk krwistka śródtrąbkowego i pewnego rodzaju „strzaskanie“ jaja. Ten ostatni sposób jest dlatego najprawdopodobniejszy, że zaśniad trąbkowy występuje zawsze z równoczesnym krwistkicm trąbkowym.

Małe zaśniady mogą ulec stopniowemu wessaniu, większe zaś wydalane są zwykle do jamy brzusznej przez poronienie trąbkowe. Jeśli przyjmiemy za udowodnione, że ciąża jajowodowa kończy się z reguły katastrofą w pierwszych trzech miesiącach swego istnienia, to trzeba jednak zaznaczyć, że w wyjątkowych przypadkach możliwe jest utrzymanie jej w nie pękniętej _ trąbce ponad ten termin nawet przez szereg miesięcy.

Leave a Reply