Lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
http://www.obdukcjawarszawa.pl/
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

STANY INTERSEKSUALNE (INTERSEXUALISMUS)

Interseksualizmem nazywamy stan, w którym istnieją cechy niezgodne dla danej płci. Czynnikami decydującymi przy ostatecznym ustaleniu płci są:

– a) płeć genetyczna, uzależniona od garnituru chromosomowego oraz chromatyny płciowej

– b) płeć gonadalna, uwarunkowana morfotycznym obrazem gonad

– c) płeć hormonalna, zależna od hormonów wytwarzanych przez gonady

– d) płeć wewnętrznych narządów płciowych

– e) płeć zewnętrznych narządów płciowych

– f) płeć somatyczna (morfotyp żeński lub męski)

– g) płeć metrykalna, czyli ustalona u noworodka.

– h) orientacja psychoseksualna.

Stany interseksualne dzielimy na

I. Obojnactwo prawdziwe (hermaphroditismus veius), które polega na obecności składników męskich i żeńskich w gonadach danego osobnika. Występuje ono wyjątkowo rzadko.

II. Obojnactwo rzekome (pseudohermaphroditismus), odznaczające się niezgodnością między gonadami i narządami płciowymi oraz typem budowy ciała. Rodzaj obojnactwa rzekomego oznaczamy w zależności od stwierdzonych gonad. Obojnactwo rzekome męskie = jądra + narządy płciowe żeńskie obojnactwo rzekome żeńskie = jajniki + narządy płciowe męskie.-

Leave a Reply