Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
pasol-paco.pl/chleb-ziarnisty.html
Najnowsze Komentarze
  • anor on Zatrucie glikozydami naparstnicyMasakra :) Ja miałam takie zatrucie i bardzo, ale to bardzo cierpiałam. Czułam się fatalnie w czasie tego zatrucia. Jednak obecnie wszystko ze mną w porządku :)
  • Daria on Choroby samoistne i objawoweJa niestety nie mogę mieć dzieci :( Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Mam nadzieję, że załapię się na jakiś rewolucyjny przełom w medycynie. Kobieta bez dzieci moim zdaniem

TRÓJPIERŚCIENIOWE LEKI PRZECIWDEPRESYJNE

Są to: imipramina (Melipramin), klomipramina (Anafranil), trimipramina (Surmontil), dibenzepina (Noveril), noksyptylina (Agedal), doksepina (Sinequan), protryptylina (Concordin), amitryptylina (Saroten).

Jakkolwiek trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne należą do różnych grup chemicznych (ze względu na zróżnicowaną budowę zasadniczych pierścieni), to jednak z punktu widzenia klinicznego można podzielić je na leki o szybszym, bardziej pobudzającym kierunku działania i leki o działaniu wyraźnie uspokajającym, natomiast wywołane przez nie objawy niepożądane trzeba rozważać łącznie. Wszystkie leki wywierają wpływ cholinolityczny i z tym kierunkiem ich działania wiążą się najczęściej występujące i najpoważniejsze powikłania.

Ostatnio do użytku klinicznego wchodzą leki przeciwdepresyjne o innej wielopierścieniowej budowie (np. maprotylina, mianseryna, wiloksa- zyna, nomifenzyna). W większości mają one odmienny mechanizm działania od tradycyjnych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (wpływ na przekaźniki w ośrodkowym układzie nerwowym) i co za tym idzie także nieco inny profil wywoływanych objawów niepożądanych. Na ogół są to leki pozbawione wpływu kardiotoksycznego i cholinolitycz- nego, natomiast częściej niż leki trójpierścieniowe mogą być powodem agranułocytozy, napadów drgawkowych (mianseryna) [1, 29, 49, 87, 109, 1191 lub zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (wiloksazyna) [36, 77],

Leave a Reply